رونمایی از کوچکترین قرآن چاپی جهان در مازندران

در بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم استان مازندران از کوچکترین قرآن چاپی موجود جهان با قدمت ۱۵۰ سال رونمایی شد.
این قرآن شامل ۳۰ جزء کامل به طول ۲.۲ سانتی‌متر، عرض ۱.۷ سانتی‌متر، قطر ۱.۲ سانتی‌متر و به وزن ۴.۲ گرم بوده و اکنون در خاندان رفیعی المشیری محفوظ است.
بر پایه این خبر، طبق نظریه کارشناسان این گنجینه بزرگ در دوره امپراطوری عثمانی توسط شخصی به نام مصطفی نظیف که از خطاطان و نقاشان معروف و بنام دوران حکومت عثمانی بوده نوشته شده و بعدها در کشور مصر به چاپ رسیده است.
همچنین این مصحف گرانقدر با رایزنی‌های انجام شده قرار است در آینده نزدیک در کتاب گینس به ثبت برسد.
عقیل رفیعی، دارنده این قرآن در حاشیه نمایشگاه قرآن و عترت مازندران افزود: این قرآن از نسل‌های قبل به دست من رسیده و بر اساس تشخیص کارشناسان بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و بر اساس آنچه شنیده شده است از این مصحف ارزشمند ۱۰ نسخه در مصر چاپ شده و در حال حاضر تنها نسخه موجود در جهان همین قرآن است که امروز در این نمایشگاه رونمایی شد.
دارنده کوچکترین قرآن چاپی دنیا در مورد وضعیت نگهداری این قرآن ارزشمند گفت: این قرآن از گذشته در یک محفظه فلزی نقره‌ای محفوظ بوده و یکی از دلایلی که تاکنون محفوظ مانده و ورقه‌های آن سالم است، نگهداری در همین محفظه است. البته جلد این قرآن موجود نیست.
به گزارش پایگاه خبری صبح آمل نیوز و به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن و عترت استان مازندران، رفیعی با بیان اینکه این مصحف شریف کل ۳۰ جزء قرآن کریم را شامل می‌شود، تصریح کرد: با توجه به ظرافت ورق‌های این قرآن جلد این اثر وزین از همان برگه‌های کل قرآن است و بر روی آن با ظرافت خاصی تذهیب شده است.

1403/1/21

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :