نیاز اساسی نابینایان داشتن منابع كتابی به خط بریل است/ نابینایی معلولیت نیست و روشندل ما به خوبی اثبات کرده‌اند که توانمندی بالایی دارند

مدیرعامل سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، ضمن تبریک روز جهانی نابینایان، گفت: امیدواریم که این روز به نوعی فرصتی برای بازنگری فعالیت‌ها، نیازمندی‌ها و برنامه‌های نابینایان باشد تا بتوانیم شرایط احقاق حقوق نابینایان را بیش از پیش احیا بکنیم.
دکتر سید رضا فاطمی در محفل انس با قرآن که به مناسبت روز جهانی عصای سفید و با حضور، خانواده شهید مدافع حرم قره محمدی، فرجپور؛ مسئول حفاظت اطلاعات سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، چمن آرا؛ مسئول کمیته پژوهش و علمی سازمان و تنی چند از مسئولین در مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام این شهرستان برگزار شد؛ اظهار داشت: نابینایان همانند زمین بكر و بایر است و اگر مسئولان توجه به آنها داشته باشند به طور قطع خلاقیت ها و ابتكارات زیادی از این قشر خواهند دید كه ثمربخش خواهد بود.
وی افزود: روشندل ما به خوبی اثبات کرده‌اند که توانمندی بالایی دارند و در زمینه‌های علمی و فرهنگی این توانمندی‌ها را نشان داده‌اند.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، تصریح کرد: نابینایی معلولیت نیست بلکه محدودیت است و همانطور که نشان داده‌اند در دانشگاه و در جامعه در صورتی که از امکانات و فرصت‌های برابر برخوردار باشند می‌توانند مراحل ترقی را یکی پس از دیگری بپیمایند. باید بپذیریم که این گروه از جامعه نیز دارای حقوق شهروندی هستند و باید دارای حق شهروندی برابر با دیگران باشند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه کمک به روشندلان دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران برای گسترش فرهنگ قرآنی بسیار مفید است، افزود: قطعا این کمک ها بی پاسخ نخواهد ماند و بر مبنای ماندگاری و عظمت قرآن خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ قرآن و قرآن آموزی ضرورت دارد، گفت: نیاز است از همه فرصتها و ظرفیتها برای توسعه و نشر معارف حقیقی اسلام ناب محمدی(ص) و قرآن کریم در جامعه استفاده شود.
به گزارش صبح آمل نیوز، مدیرعامل سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، ضمن تقدیر از خیرین نیک اندیش تاکید داشت: دارالقرآن مورد حمایت خیرین محترم در سراسر کشور و حتی جهان است لذا خواهشمندیم تا در ترویج و اشاعه فرهنگ قرآنی کمک های خود را برای ساخت مراکز قرآنی ویژه روشندلان استان اهدا کنند.
دکتر فاطمی؛ اظهار داشت: انتخاب مسیر صحیح و رسیدن به پویایی، رشد و شکوفایی زندگی سالم فردی و اجتماعی نیازمند ترویج و نشر فرهنگ قرآنی است.
وی در ادامه گفت: نیاز اساسی این قشر از جامعه داشتن منابع كتابی به خط بریل است كه باید با تخصیص اعتبارات این نیاز جامعه نابینایان فراهم شود.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، تاکید کرد: همه فعالیت‌های این قاریان روشندل و معلول نیاز به حمایت مالی و معنوی خیرین دارد و ما در این حوزه دست پر مهر خیرین را می‌فشاریم چراکه در حوزه تأمین منابع آموزشی و کمک آموزشی ویژه این عزیزان مخصوصاً در حوزه کتب دینی و قرآنی کمبود بودجه و امکانات داریم؛ لذا از همه خیرین برای این حوزه دعوت می‌کنیم.
دکتر فاطمی در خصوص مشکلات و مسائل روشندلان در حوزه آموزش قرآنی گفت: متأسفانه در کشور تنها وقتی هفته جهانی نابینایان یا روز عصای سفید است به این مسائل پرداخته می‌شود، لذا رسانه ملی باید آموزش‌های لازم را در خصوص فعالیت‌های نابینایان علی الخصوص فعالیت‌های قرآنی ارائه بدهد و صدای نابینایان باشد.
وی ادامه داد: معتقدم قاریان نابینا و معلول در مقایسه با سایر شرکت‌کنندگان تلاش‌ درخوری کردند و با اخلاص خاص و فارغ از درگیری مسائل مادی و ظاهری در برنامه ها حضور یافتند که این در جای خود بسیار ارزشمند می باشد.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد دارالقرآن نورالهدایه استان مازندران، بیان کرد: چون افراد نابینا تلاش می‌کنند که از طریق شنیدن با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنند این گوش تربیت شده است و طبیعتاً می‌توانند از این طریق بیشتر پیشرفت کنند، یعنی تربیت این افراد شنیداری است. افراد عادی چون همزمان تمرکزشان بر چشم و گوش هست، به اندازه فرد نابینا بر گوش تمرکز ندارند.
دکتر فاطمی به استقبال معلولان از سراسر مازندران برای حضور در این دارالقرآن خبر داد و گفت: در راستای پیشبرد اهداف عالیه این انجمن، گام های مفیدی برداشته شد ولی برای ارتقای کمی و کیفی نیاز به مکانی ثابت می باشد تا خصوصا در جهت آموزش و جذب کمک های مردمی، زیاد مشکل نداشته باشیم.

1402/7/26

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :