۵۰ هزار هکتار مزرعه در محدوده تنش است

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران میانگین بارش ها را تاکنون ۴۲۰ میلی متر بیان کرد و گفت: شاهد عقب ماندگی و کاهش ۲۰ درصدی بارش ها هستیم.
حیدر داودیان توجه ویژه به حوزه منابع آب را ضروری دانست و درباره وضعیت منابع آبی گفت: سه میلیارد مترمکعب را در بخش کشاورزی و ۳۵۰ میلیون مترمکعب را در بخش آشامیدنی مصرف می‌کنیم.
وی با عنوان اینکه ابتدای فروردین ماه امسال میزان بارندگی ۲۵۰ میلی متر بود که ۳۶ درصد نسبت به قبل کاهش داشت، افزود: در آن مقطع ۷۶ هزار هکتار از مزارع در محدوده تنش قرار داشت اما خوشبختانه در سه ماه اخیر آمار بارندگی از نرمال بالاتر رفته است.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که در مرداد و شهریورماه نیز با ترسالی روبرو خواهیم بود و در حال حاضر میزان بارندگی به ۴۲۰ میلی متر رسید و نسبت به قبل با عقب ماندگی ۲۰ درصدی روبرو هستیم.
داودیان با اشاره به عقب ماندگی ۲۰ درصدی در حوزه بارندگی‌ها اظهار داشت: این درحالی که میانگین روان آب‌ها در رودخانه به شدت کاهش یافته است و شاهد عقب افتادگی ۵۸ درصدی در این بخش هستیم.
وی کاهش ذخیره آب بندان ها را از جمله مشکلات ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ۴۸ میلیون مترمکعب آب پشت سد شهید رجایی ساری ذخیره شده است که ۱۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزی استفاده می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به رهاسازی آب و بازشدن دریچه‌های سد کشاورزی گفت: در حوزه سد آیت الله صالحی مازندرانی رهاسازی آب از ابتدای فصل کشاورزی شروع شد و باید نسبت به مدیریت آن اقدام کرد.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از مهر، داودیان با اشاره به مناطق بحرانی و تنش گفت: دشت هراز و تجن از جمله مناطق دارای تنش هستند و اکنون ۵۰ هزار هکتار از مزارع در محدوده تنش قرار دارند و خوشبختانه نوبت بندی آب به رفع تنش در دشت هراز کمک کرده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر نگرانی در دشت البرز وجود دارد، گفت: امیدواریم با مدیریتی که صورت می‌گیرد بتوانیم، مشکلات موجود را پشت سر گذاریم.

1402/4/5

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :