افزایش دو برابری تعیین مجازات‌های جایگزین حبس در مازندران


مدیرکل زندان‌های مازندران از افزایش دو برابری تعیین مجازات‌های جایگزین حبس در سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سه سال گذشته خبر داد.
علی استادی در نشست عفو و بخشودگی دادگستری استان به افزایش دو برابری مجازات‌های جایگزین حبس و افزایش ۵/۷ درصدی آزادی و گذشت شاکیان در استان اشاره کرد و گفت: مجموع آماری صادره نهاد‌های ارفاقی نیز افزایش ۵/۱۸ درصدی داشت.
وی با اشاره به افزایش ۳۵درصدی آزادی مشروط و افزایش ۴۹ درصدی مرخصی زندانیان افزود: بازدید حضوری قضات و دادرسی‌های الکترونیکی در زندان‌های مازندران نسبت به سه سال گذشته بیش از ۸۰درصد افزایش داشته است.
مدیرکل زندان‌های مازندران آمار زندانیانی که به علت بدهی مالی و مهریه در زندان‌های مازندران مشغول تحمل کیفر هستند را ۴۱نفر عنوان کرد و ادامه داد: این آمار نسبت به سال‌های گذشته ۸۰ درصد کاهش داشت.
استادی گفت: با تلاش همه همکاران زندان‌ها و مراجع قضایی به ویژه رئیس کل دادگستری و داستان مرکز استان آمار جمعیت کیفری زندان‌های مازندران با کاهش ۱۰درصدی همراه شده است.
وی افزود: ضرورت کاستن از صدور قرار تأمین کیفری منتهی به بازداشت طبق ماده ۲ با کاهش۵۲ درصدی بازداشتی نسبت به سه سال گذشته رو به رو هستیم.
مدیرکل زندان‌های مازندران بر لزوم ارایه راهکار‌های فرهنگی و افزایش سطح آگاهی زندانیان تاکید کرد و گفت: باید راهکار‌های فرهنگی و حقوقی را همزمان به کار گرفت و همچنین در تعیین مجازات‌ها کمتر به زندان متوسل شد.
مدیرکل زندان‌های مازندران استادی افزود: محیط زندان نیز برای آن دسته از محکومانی که ناگزیر از حبس هستند، باید طوری باشد که امکان بازگشت شرافتمندانه آنان به آغوش جامعه فراهم شود.
وی ادامه داد: زندان باید به یک آموزشگاه تبدیل شود و با به کارگیری تخصص و اعتبار لازم همراه با نگاه جدی به آموزش فرهنگی، مذهبی و اجتماعی زندانیان، به حرفه‌آموزی آنان توجه جدی کرد؛ زیرا بخش عمده‌ای از زندانیان، محکومانی هستند که به علت بیکاری و فقر مالی مرتکب جرم شده‌اند.
به گزارش صبح آمل نیوزو به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل زندان‌های مازندران گفت: کم نیستند محکومانی که از نظر مادی در وضعیت متوسط جامعه قرار دارند، اما به زندان می‌افتند؛ علت ارتکاب بزه در این دسته از زندانیان ضعف اعتقاد‌های مذهبی، عقیدتی و فرهنگی و اجتماعی است.

1402/2/26

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :