Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

گفتگوی اختصاصی صبح آمل با سرکار خانم امیری(خاتمی) مدیریت کانون آگهی تبلیغاتی چاپ ارس؛ ادامه کار برای من توجیهی ندارد

سال گذشته بنرهای سطح شهر در خیابانهای مختلف حکایت از خبری با عنوان بانوی موفق و کارآفرین ملی، تمام نظرها را به خود جلب کرد. سرکار خانم امیری اولین زن آملی که توانست به عنوان بانوی نمونه کارآفرین حوزه چاپ در استان مازندران ثابت کند که در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حضوری فعال دارد و جنسیت مانعی برای ورودش به عرصه‌های مردانه نخواهد بود. در زمانی که انجام این کار بسیار دشوار می نمود و باورهای جامعه این هنجار را نا به هنجاری می پنداشت او توانست با روحیه خستگی ناپذیر و ایمان قوی آن را به انجام برساند.
او کسی است که نه فقط فعل خواستن بلکه فعل توانستن را برای خود صرف کرد و این موفقیت را مرهون تلاش ها و پیگیری و حمایت های همه جانبه همسر خود می داند.زنی مهربان و متواضع که دوست دارد تجربیاتش خود را در اختیار زنان و دختران جوان قرار دهد و تاریخ خود گواهی زنده بر این ادعای مان است و صبح آمل با توجه به رسالتش در خصوص معرفی چهره های موفق و برتر این هفته پای صحبت های دلنشینش نشست که ماحصل ان را در اختیار شما خوانندگان فهیم قرار می دهیم. وی گفت:
خاتمی مقدم هستم و به واسطه همکاری با همسرم از دهه هفتاد در کار بیشتر به این فامیلی مرا می شناسند. از سال 70 در بیزینس فعالیت دارم ابتدا در کار کامپیوتر و آموزش آن بودم و از سال 85 وارد عرصه کار چاپ دیجیتال شدم چون با رشته کامپیوتری که کارهای اولیه اش را انجام می دادم همخوانی داشت.
قرار بود فقط سرمایه گذار باشیم ولی در هر کاری اگر بخواهی فقط صرفا سرمایه گذار باشی پیشرفت کم خواهد بود بنابر این خودم با تلاش و پیگیری های فراوان دنبال این کار رفتم و اطلاعاتی کسب کردم و تا امروز یعنی سال 96 در خدمت دوستان هستم.
تاریخچه
تا قبل از سال 85 اطلاعات کاملی از چاپ نداشتم و چاپ دیجیتال را خیلی نمی شناختم و چون قرار شد همسرم در این کار سرمایه گذاری کند وارد این وادی شدم و مطالعات زیادی را در این مورد نمودم و نمایشگاههای بسیاری را در شهرهای مختلف بازدید نمودم تا اینکه توانستیم این سرمایه گذاری را تبدیل به اجرایی شدن و خرید ماشین آلات کنیم. یادم می آید زمانی که این کار را شروع کردیم دومین مجموعه بودیم که در آمل داشتیم این کار را انجام می دادیم.
هشدار
زمانی که کار را شروع کردم به من هشدار می دادند که رقابت سنگینی در این مجموعه وجود دارد که نمی گذارد به عنوان یک زن فعالیت کنم ولی عقیده ام بر این بود که هر کس کار خودش را می کند و با کیفیت کار، مردم می توانند حق انتخاب داشته باشند که به چه مجموعه ای مراجعه کنند و در واقع من از سال 88 کار با شرکت کاله را شروع کردم و با عرضه و ارائه بهترینها و به روز رسانی مجموعه انچه را که شایسته و خواسته آنها بود انجام دادم که در واقع توانستیم نیازشان را تامین و کیفیت را در طراز بالایی نگه داریم که مورد قبول مجموعه کاله با آن سخت گیری در کار قرار بگیرد ند.
تبلیغات
تبلیغات محیطی عمده کاری هست که ما داریم انجام می دهیم ولی در حال حاضر در این جایگاهی هستیم که هر گونه مقوله ای را که به چاپ مربوط می شود را یا مستقیم خودمان انجام می دهیم و یا به واسطه سابقه بیشتر و ارتباطات وسیع با تولید کننده ها آن کارها را انجام می دهیم و بیشتر حجم کار ما با شرکتهای خصوصی از جمله کاله و گلا می باشد. خوب مسلما این برند چون بین المللی است ما سعی می کنیم خدمات شایسته ای را ارائه دهیم.
شروع فعالیت
شروع کارمان با دستگاههای عریض بوده با یک سری دستگاههایی که برای فضای داخلی و نمایشگاهی استفاده می شد ولی چند سال اخیر به تبع اینکه نوع تبلیغات از حالت بنر و فلکس و چاپ عریض در می آید و نوع متفاوتی می شود مثل لیزر، و از آنجائیکه دستگاههای دیجیتال یک تاریخ مصرفی برای خودشان دارند و اگر در اسرع وقت عوض نشوند خروجی خوبی نخواهند داشت بنابراین ما هم دستگاههای قدیمی خود را به روز کردیم و هم دستگاه های دیگری را به مجموعه اضافه کردیم تا بتوانیم پاسخگوی خواسته های مشتری های خاص خودمان باشیم.
نیروی کار
به طور مستیقیم با هفده نفر که تحت بیمه بودند کار می کردم که دو نفر با تعدیل نیرو از مجموعه جدا شدند و در حال حاضر با پانزده نفر مشغول کار هستیم و از آنجائیکه تبلیغات محیطی هم داریم غیر مستقیم هشت تا ده نفر نصاب بیرون از مجموعه برای نصب تابلوها و اجرایی شدن حروف برجسته و کمپوزیت کار می کنند. واقعاً از بچه های مجموعه ام راضی هستم چون از کار کم نمی گذارند و صادقانه کار می کنند. آنها را به اندازه بچه هایم دوست دارم..
شرایط کار از گذشته تا حال
متاسفانه وقتی وضعیت اقتصادی دچار مشکل شد خواه ناخواه ترکش هایش به ما هم رسید چون ما هم عضو این گروه هستیم. در بازار کار چاپ هم مهم ترین مسئله تبلیغات است که توجیهی برایشان ندارد در واقع تبلیغات را هزینه می بینند تا فکر این قضییه باشند که به صورت درآمد به آن فکر کنند و بازار بیشتری را داشته باشند. در ایران تا شرکتی از نظر اقتصادی به هم می ریزد به جای تبلیغات در سطح کلان تعدیل نیرو می کند و ما از خوب روزگار با یک برندی چون شرکت کاله داریم کار می کنیم که در هر شرایطی تبلیغاتش را دارد ولی نه به آن وسعت و احساسم این است که اگر ما این تغییر وضعیت اقتصادی را نداشتیم می توانستیم وسیع تر و بزرگتر از این چیزی که الان هستیم عمل کنیم حتی جذب نیروی بیشتر از این می توانستیم داشته باشیم و فضا و امکانات به اندازه ای هست که ما دستگاهای بیشتری را داشته باشیم اما وضعیت بد اقتصادی باعث شد هر کاری را با فکر بیشتری انجام دهیم چون داشتن یک بازار خوبی مثل کاله به تنهایی کافی نیست و برای توسعه و برون رفت از رکود اقتصادی باید شرکت های دیگری را هم به همکاری بگیریم.
چاپ افست
مهمترین هدف این مجموعه جلب رضایت مشتری است و مشتری راضی سرمایه ای ماندگار برای هر کارآفرینی می باشد. این مجموعه سعی بر ایجاد خاطره ای خوش برای مشتریان داشته و نهایت تلاش خود را جهت برطرف کردن خواسته مشتری به نحو احسن به کار می گیرد.
از دیگر اهداف مجتمع چاپ ارس پیشرفت مداوم از طریق افزودن تجهیزات بیشتر جهت افزایش تنوع خدمات می باشد. در این راستا با انجام برنامه ریزی و با استفاده از نرم افزار و با کمک نیروی انسانی که مکمل یکدیگر می باشند به این مهم دست می یابد. از اینرو جهت ارائه کار خوب و با کیفیت و نبود شاکی علیه مجموعه ارس چاپ پیشنهادی از سوی اداره ارشاد مازندران مبنی بر چاپ افست داشتیم اما ما به این وادی ورود پیدا نمی کنیم و مکث می کنیم به این دلیل یا نباید ورود پیدا کنید و یا باید سنگین عمل نمایید و سنگین عمل کردن یعنی یک سرمایه گذاری چند میلیاردی که در این مقطع توجیه اقتصادی ندارد.
جلب رضایت مشتری
عوامل زیادی در جلب رضایت مشتری از جمله رفع خواسته مشتریان در حد توان دخیل می باشد که با توجه به خدماتی بودن ماهیت کار با استفاده از برنامه ریزی دقیق و اصولی می توان به کیفیت مورد نظر مشتری دست پیدا کرد. در این راستا توجه به سرعت انجام امور و تحویل به موقع کار به مشتری باعث می شود کیفیت ادراک شده افزایش یافته و در نهایت رضایت مشتری را به همرا ه بیاورد و انجام امور با کیفیت بالا به نوع دستگاه، ملزومات مورد استفاده و اپراتور چاپ بستگی دارد.
مهارت و تجربه
از جمله عواملی که باعث پیشرفت چاپ ارس شده است مهارت و تجربه مدیریت مجموعه در این زمینه می باشد. در واقع تجربه ای که پس از سال ها کار در زمینه چاپ به دست آمده است زمینه ای برای پیشرفت فراهم نموده است و چندین سال کار در زمینه چاپ با سمت های گوناگون، به افزایش اطلاعاتم در صنعت چاپ کمک شایانی کرده است.
معوقات بانکی
حمایت معنوی از سوی ارشاد بسیار شامل حال ما شده است و ما هم در امتداد قانون حرکت کردیم و اما تامین بودجه و یا وام بانکی به دلیل بهره های بالا و غیر عرفی اصلا شامل حال ما نشد. خوشبختانه در حال حاضر ارس چاپ هیچ تعهد بانکی ندارد ناگفته نماند در این مسیر ما معوقه بانکی داشتیم ولی با واگذاری مکانی که در اختیارمان بود تمام حساب کتاب ها را صفر کردیم.
مجوزها
به عنوان یک خانم با داشتن مجوز چاپ دیجیتال، مجوز مجموعه تابلوسازی و هم مجوز کانون اگهی و تبلیغاتی راحت تر می توانم عارض کسانی باشم که این مجوزها را ندارند ولی از آنجائیکه نگاه ما این است هر مجموعه ای متولی خودش را دارد و آنها باید جلوی افراد فرصت طلب و منفعت طلب را بگیرند به این نرسیدیم که از اشخاص شکایت کنیم ولی دود بی تدبیری ها به چشم ما می رود.
نگاه مدیریتی
در جهانی که همه چیز دائما درحال تغییر است بیم و ترس همگان از آینده است و اینکه نمی‌دانند در آینده چه اتفاقاتی قراراست رخ دهد و چیزی که همۀ ما امروزه نیازمند آن هستیم این است که ظرفیت داشته باشیم و توانمند باشیم و بتوانیم خودمان را انطباق بدهیم و در مقابل تغییرات پیرامون خودمان انعطاف‌پذیر باشیم. توانایی و توانمندی زن های ما هم بر کسی پوشیده نیست و اگر من در این جایگاه نشستم به واسطه همسری کار درست است که در هر مقطعی چون کوه پشتم ایستاد و حمایتم کرد و از من یک مدیر ساخت.
با نگاه مدیریتی وارد شدم
من همیشه خیلی سخت کار می‌کردم و در دورانی که در جاهای مختلف مشغول بودم نسبت به کمیت و کیفیت کارم حساسیت داشتم. سعی می‌کردم خوب، درست و با مسئولیت با کارم برخورد کنم و در نتیجه همیشه آدم پرکاری بودم. کار ما بسیار کار دانش برداریست و اگر مطالعات و اطلاعاتتان به روز و کافی نباشد خیلی زود دانش و اطلاعاتتان از مد می‌افتد و دیگر کاربردی ندارد، بنابراین سعی می‌کردم همیشه به دنبال دانش مرتبط با کارم باشم.
در مورد موانع باید بگویم واقعیتش این است که شرایط در کشور ما برای کسی که بخواهد کار انجام بدهد محیاست، می‌دانید که قوانین ما زن و مرد نمی‌شناسد هرکسی می‌تواند کسب ‌و کاری را شروع کند، من فکر می‌کنم بزرگترین مانعی که ممکن است در راه پیشرفت ما زن‌ها باشد بیشتر خودمان و فرهنگمان است نه دیگران، مردی نیست که جلوی ما را بگیرد و بگوید نه تو نباید بروی جلو… ما مطابق با ظرفیتمان می‌توانیم جلو برویم.
قدرت ریسک پذیری ام بالا بود
از دهه 70 با همسرم خدمات و خرید و فروش کامپیوتر را داشتیم و به واسطه علاقمندی ام به کامپیوتر، کلاس های مختلفی را در فنی و حرفه ای پشت سر گذاشتم و مدارک زیادی در رشته های «آفیس، ویندوز، آی سی دل یک و دو» را از این سازمان گرفتم تا بتوانم مدرس کامپیوتر باشم و در دهه 70 پس از اخذ مجوزها، آموزشگاهی به نام «ارس» را داشتم و تدریس هم می کردم. آن موقع من اولین مدرس زن بودم که توانستم در آموزشگاهم تدریس کنم.
سال 80 به پیشنهاد سازمان فنی حرفه ای با همکاری دو گروه مطرح دیگر مجموعه خوارزمی را تشکیل دادیم که در آن « آی سی دی ال (ICDL)» را تدریس می کردیم و بیشتر مراجعه کنندگان افراد شاغل از جمله پزشکان و کارمندان ادارات و ارگانهای دولتی و خصوصی بودند و یکی از دلایلی که من در این مجموعه توانستم پایم را به ارس چاپ باز کنم بیشتر بگ گراند گذشته من بود و شناخت نسبی که وجود داشت و بر اساس آن روسای شرکت هایی که من با آنها کامپیوتر کار کرده بودم، کارهای چاپی شان را بر حسب لطف و اطمینان به من واگذار می کردند.
سال 85 چاپ دیجیتال تازه باب شده بود و من احساس کرده بودم دیگر تدریس برایم کم است و چون قدرت ریسک پذیری ام بالا بود به گروه خوارزمی پیشنهاد دادم در سطحی بالاتر و بهتر یک اتفاق خوب را در کامپیوتر رقم بزنیم. در کار شراکت حرف آخر را نمی توانی خودت بزنی و متاسفانه مورد موافقت قرار نگرفت من دنبال این رفتم که کار خاص تر انجام بدهم بنابراین با پیگیری های به عمل آمده با کمک همسرم اواخر 85 استارت کار زده شد و سال 86 مجموعه ارس چاپ را راه اندازی کردیم.
هزینه ها همخوانی ندارد
در گذشته حداقل قضییه ما زیان ده نبودیم و می توانستیم اقساط بانکی خود را بپردازیم. ولی در حال حاضر مشکلات آنقدر به ما فشار آورد که برای اینکه درگیر قسط بانکی نباشیم ترجیح دادیم با واگذاری یک فضا از زیر قسط بانک در بیاییم و حالا سوددهی برای خودمان بماند یعنی فکر می کردیم درآمدزایی آنقدر هست که درگیر قسط بانک نباشیم و این بیاید توی مجموعه و سرمایه کاری مان اضافه تر شود و ما بتوانیم تعداد دستگاه های مان را بیشتر کنیم.
مشکلات حوزه چاپ
وقتی وضغیت بد اقنصادی پیش می آید و برای همه هست ما که مستثنی نیستیم بلکه یک زنجیره و شبکه ایم که همه به هم وصل هستیم اما مسئله ای که در حال حاضر در جامعه وجود دارد اینکه افرادی با مثلاً پنج میلیون تومان سرمایه، کاری راه می اندازند و سر در مغازه شان می نویسند چاپ و…، این افراد با نابلدی به دیگر چاپخانه ها ضربه می زنند و باعث ورشکستگی تعدادی از آنها شده اند. بعضی از اینها اصلاً نمی دانند تجهیز و چاپ یعنی چه، مجوز از ارشاد ندارند و بازار شکنی می کنند. پنج، شش سالی هست که این امر باعث شد بعضی ها چاپخانه هایشان را بفروشند و سمت کارهای دیگری غیر از حرفه اصلی و تخصصی خودشان بروند.
هیچ الزامی برای ادامه کار نیست
تا پایان سال 96 اگر بخواهم مثل 95 زیان ده باشم هیچ الزامی برای ادامه کار نیست ادم که نمی خواهد به هر قیمتی کار کند. تنها چیزی که تا حالا مرا سر پا نگه داشت که بخواهم ادامه دهم و تایم را تا پایان امسال بگذارم بچه هایی هستند که به من وابسته شدند و در واقع نیروهای کاری من هستند که به واسطه این حرفه برای خودشان برنامه ریزی کردند و حس این موضوع که بخواهم به اینها اعلام کنم شرکت تعطیل می شود ناراحتم می کند. در یک کلام ادامه این کار برای من توجیهی ندارد و خیلی ها به فکر جذبم در شرکت خودشان هستند که به نظرم این به صرفه تر است.
عمق فاجعه بیش از آن چیزی است که ما فکر می کنیم
مشکل اساسی تر از اینهاست و مشخص است ترکش بحران های موجود با توجه به کسادی بازار اقتصادی و تعطیلی بیشتر واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی که فقط دو شرکت در رابطه تبلیغات با ما کار می کنند به مجموعه چاپ می رسد.
من یک سازمان کوچک حقوقی هستم که دارم با برندها کار می کنم و مشکلات ما را هم باید سازمان فرهنگ و ارشاد به عنوان متولی امر پیگیری کند ولی عملا کاری صورت نمی گیرد.
مشکل در حد کلان وجود دارد
بیشتر صاحبان شرکت های بزرگ با وام های بانکی مجموعه های تولیدی را علم کرده و به هر دلیلی خودشان را ورشکسته اعلام و انهایی که قدرتمندترند و می خواهند کار کنند نمی توانند و چوب بی تدبیری دیگران را می خورند به نظر من مشکل در حد کلان وجود دارد و همت ملی می خواهد و دولتمردان و آنهایی که در راس کار قرار دارند باید به موضوع بپردازند.
نیروهایم خانم هستند
دغدغه مهم من، اشتغال جوانان است. ما تلاش می کنیم که به جوانان و زنانی که تحصیلات دانشگاهی دارند و حتی آنهایی که به دانشگاه نرفته اند عامل خود باوری را القا کنیم تا بتوانند توانایی های خودشان را شناسایی کنند. ما باید به جوانان و زنان خود یاد بدهیم که با یک مکان کوچک و با سرمایه اندک و ابزار اولیه هم می توان پیشرفت کرد و قطعاً موفق شد. باید به زنان و جوانان آموخت که با خودباوری و قدرت ریسک پذیری می توان هر سدی را شکست و در این راستا سعی کردم نیروهایم را از این گروه انتخاب کنم چرا که در حالت عادی حق مطلب در مورد آنها ادا نمی شود و در جایگاه کاری امنیت شغلی ندارند و زمانی که مدیر مجموعه یک زن باشد، امنیت شغلی نیز وجود دارد خصوصا برای خانواده ها بسیار مهم است که فرزندان شان در کجا مشغول به کارند..
برقراری توازن در کار بیرون و داخل خانه
همراهی و حمایت خانواده خصوصا همسر و فرزندان در پیشرفت و ادامه کار بسیار تاثیر گذار بوده و می شود گفت لحظه ای تنهایم نگذاشتند و در تمام مدتی که از نظر کار فشار زیادی روی من بود و به تبع آن تحت عمل آنژیوی قلبی قرار گرفتم حامی من بودند.
تعهد برایم مهم است
مسئولیت و تعهد در کار تبلیغاتی خیلی زیاد است و وقتی با یک برند بزرگ کار می کنید زمان برایشان مانند کیفیت مهم است و برای ارائه کار بهتر و جذب بیشتر مشتری در مقوله ای که همه بدقولند سعی کردیم خوش قول باشیم. یادم نمی رود زمانی که این کار را شروع کردم همه به من می گفتند خودت را خسته نکن و کار را به یک مرد بسپار.
زمان و زمانبندی
من فردی معاشرتی و خانواده دوستم و تصور می کنم با برنامه ریزی دقیق و تنظیم برنامه می توان همه برنامه های خود را هماهنگ کرد. چه بسا خانم خانه داری که درخانه است و در بیرون از منزل کار نمی کند ولی همیشه احساس می کند از انجام کارهای خانه عقب افتاده است.
من به عنوان زنی که تا دیر هنگام بیرون از خانه کارمی کند به صورت مرتب و منظم کار منزل را انجام می دهم. به طوریکه اگر کسی سرزده وارد خانه ام شود محال است که با خانه ای نامرتب روبرو شود. به همین دلیل اعتقاد دارم که اگر مدیریت زمان و زمان بندی داشته باشیم راحتر می توانیم برنامه ها و کارهای خود را در ساعت تعیین شده انجام دهیم.
نقش خانواده ها
اگر کاری را شروع می کنیم در ابتدا باید به پایه و اساس زندگی که همان خانواده است توجه داشته باشیم. از طرفی اگر کسی به عنوان کارآفرین بخواهد وارد بازار کار شود تا حمایت خانواده را به همراه نداشته باشد موفق نمی شود. بنابراین این دومقوله تفکیک ناپذیرند. در همه شغل ها و تجربیات کاری زنان درجامعه این مسأله مصداق دارد. حتی آن معلمی که مثال زدم اگر همکاری همسر و فرزندان خود را در انجام امور زندگی نداشته باشد، نمی تواند آن شرایط ایده آل و مطلوب را که در نظر همه خانواده ها است ایجاد کند. پس خانمی که در بیرون از منزل کار می کند زمانی که وارد منزل می شود انتظار همکاری از سوی فرزندان و همسر خود را دارد.
شرایط جامعه برای حضور زنان
به عقیده من جامعه ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه کارآفرینی زنان بسیار متحول شده و خیلی از مسائل برای زنان پذیرفته شده است ضمن اینکه دنیا در حال پیشرفت و تعالی است و در این پیشرفت و تعالی، هم زنان و هم مردان سهیم هستند و دیگر نمی توان انسان ها را در خانه و محله و شهر خود محصور کرد بلکه باید با تمام دنیا در ارتباط بود که این همان بحث جهانی شدن است که امروزه مطرح می شود.
اگر این پیشرفت را در صدر کارها بخواهیم قرار دهیم برای تحقق آن ابزار لازم داریم. این ابزار، انسانها هستند که برای ورود به کار باید به سلاح مهارت مجهز باشند. اینجاست که دیگر نباید فرق جنسیتی درنظر گرفته شود بلکه باید قابلیت ها، استعدادها و مطالعات انسانها مطرح می
حضور در نمایشگاه
در جهت دستیابی به اطلاعات به روز و مهم دنیا و ارتقاء کیفیت کار هر چهار سال یکبار در نمایشگاه هایی که در خارج از کشور در خصوص صنعت چاپ برگزار می شود شرکت می کنم که آخرین بار در نمایشگاه دوسلدرف المان حضور یافتم و که بیشتر آینده چاپ را به معرض نمایش می گذارند که به چه سمت و سویی می رود.
سرمایه اولیه
آغاز فعالیتم با سرمایه500 میلیون تومانی کارم را شروع کردم به غیر از ساختمانی که همسرم در اختیار من گذاشته بود.
سال 93 از سوی ارشاد استان مازندران به عنوان بانوی فعال در عرصه چاپ انتخاب شدم
حرف آخر
کسی که می آید یک سرمایه گذاری سنگین می کند و از اعتبار اجتماعی خودش و همسرش مایه می گذارد اگر مورد حمایت قرار نگیرد و نتواند مجموعه اش را به سرانجام برساند کم می آورد که باور این مهم برای دیگر گروهها نا امید کننده خواهد بود و بازخورد بسیار بدی خواهد داشت اما سخنم با جوانان عزیز و آینده ساز این است در هر شغلی اگر خوب و صادقانه کار کنند، آن شغل فرد را ارزشمند می کند. آدمی که کار
می کند سربلند است و تن پرورها ذلیلند.
همیشه به بچه هایم گفتم اگر با رفتار خوش و صداقت با مشتری رفتار کنید موفق هستید ولی متاسفانه آن میدان و فضا برای ظهور و بروز استعدادهای شان وجود ندارد. روی سخنم با خانم های عزیز که خودشان را دست کم نگیرند و باور داشته باشند که خواستن توانستن است و از همسران شان بخواهند که به آنها اعتماد کنند و نگاه شان صرفا منوط به خانه و خانه داری نباشد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :