دوشنبه 4 مهر 1401
آخرین خبرها
خانه » اخبار آمل » هشدار فرماندار ویژه آمل به مدیران کم کار در جذب و ایجاد اشتغال در آمل

هشدار فرماندار ویژه آمل به مدیران کم کار در جذب و ایجاد اشتغال در آمل

نرخ بالای بیکاری یکی از چالشهای مهم جامعه امروزی کشور است و بيکاری يکی از مشکلات اساسی پيرامون اقتصاد فعلي ايران است.
به گزارش کمال آنلاین ؛ از طرفی وجود نیروی انسانی بالای تحصیل کرده در کشور میتواند فرصت ارزشمندی در راستای توسعه کشور در نظر گرفته شود زمانی که با سیاست گذاری مناسب و پیاده سازی راهکارهای علمی و دقیق برای اشتغالزایی و توسعه کسب وکار از این منابع انسانی استفاده گردد.
در این راستا اشتغالزایی یکی از اولویتهای مهم کشور است که سیاست گذاران و بخش اجرایی کشور باید توجه ویژه ای به این مقوله نمایند.
سید‌جعفر رسولی فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای جذب اعتبارات تبصره 16 اقدامات جدی ‌تری داشته باشند، اظهار داشت: شهرستان آمل با وجود 46 درصد از صنعت استان و ایجاد اشتغال 40 درصدی از سهمیه شهرستان رضایت بخش نیست.
وی با تاکید بر اینکه با وجود سهمیه سه هزار نفری آمل بر ایجاد اشتغال این شهرستان توانست بیش از هزار و 900 نفر را وارد بازار کار کند، افزود: این شهرستان سال گذشته از همه شهرستان‌های استان در جذب تسهیلات بانکی ایجاد اشتغال پیشی گرفته بود و حتی مازاد تخصیص اعتبار در بخش‌های کشاورزی و شیلات داشتیم.
رسولی ادامه داد: بانک‌ها در راستای تحقق ایجاد اشتغال بر تایید و تعداد ضامن طبق ضوابط مصوبات پیش روند و از متقاضیان درخواست‌های آن چنانی نداشته باشند.
فرماندار ویژه آمل با اشاره به فعالیت بیشتر دو دستگاه بهزیستی و کمیته امداد امام این شهرستان در جهت معرفی متقاضیان درخواست تسهیلات به منظور ایجاد اشتغال یادآور شد: با توجه به سهمیه این دو دستگاه تاکنون آمار قابل توجهی از سوی روسا به بانک ارائه نشده و به عملکرد ضعیف برمی‌گردد.وی با بیان اینکه برای اجرای طرح کارورزی نیز با وجود تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرستان باید با موفقیت پیش برویم، افزود: باید با گردآوری کارفرمایان و صاحبان تولیدی و صنعتی جهت آگاهی بخشی این طرح اقدامات لازم صورت گیرد.رسولی با اعلام اینکه با توجه به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری بر ایجاد اشتغال مدیرانی که در این امر همکاری و تلاش نداشته باشند توبیخ و به استان معرفی می‌شوند، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور هر یک از دستگاه‌های اجرایی باید تاثیرگذار بر رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال باشند.
مهندس فروزان رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل با بیان اینکه در اجرای طرح رونق تسهیلات و حمایت از تولید تاکنون در این شهرستان 285 واحد در سامانه بهین‌ یاب ثبت‌نام کرد، اظهار داشت: از این تعداد واحدها 108 واحد صنعتی و 177 واحد در بخش کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 11 واحد یعنی هشت واحد بخش صنعت و سه واحد حوزه کشاورزی در مرحله ثبت درخواست قرار گرفتند، افزود: حدود 59 واحد صنعتی و 145 واحد کشاورزی یعنی 204 واحد در مرحله کمیته بررسی قرار گرفته که در مرحله کارگروه استانی 11 واحد در دستور کار است.
فروزان، مبلغ مصوب استانی در بخش صنعت را 64 هزار و 600 میلیون ریال و کشاورزی را چهار هزار و 290 میلیون ریال بیان کرد و گفت: تاکنون 42 واحد در مرحله ارجاع به شعبه قرار دارد که از این تعداد 27 واحد بخش صنعت و 15 واحد حوزه کشاورزی است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل با بیان اینکه مجموع مبلغ مصوب استانی در بخش صنعت 367 هزار میلیون ریال و کشاورزی 157 هزار و 320 میلیون ریال تعیین شده است، افزود: تعداد 16 واحد نیز در مرحله تکمیل مدارک است که از این تعداد شش واحد بخش صنعت و 10 واحد بخش کشاورزی قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح مجموع مبلغ مصوب استانی در بخش صنعت 367 هزار و 200 میلیون ریال و بخش کشاورزی 58 هزار و 270 میلیون ریال است که مجموعا به مبلغ 70 هزار و 270 میلیون ریال می‌شود.
فروزان با اشاره به سهم‌بری ایجاد اشتغال در بخش صنعت را در سال جاری از سوی استان هزار و 800 نفر عنوان کرد و افزود: تاکنون هزار و 133 نفر در آمل در بخش‌های مختلف مشغول بکار شدند.
رئیس اداره صنعت و معدن آمل با بیان اینکه اکنون هزار نفر درخواست اشتغال در بخش صنعت شناسایی و در سامانه به ثبت رسیدند، گفت: تا پایان مهر امسال این میزان سهمیه در شهرستان جذب کار می‌شوند که براساس پیش‌بینی تا پایان سال به بیش از سه هزار نفر برسد.
ولی الله چلابی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمل با اشاره به جذب اعتبارات تبصره 16 از عملکرد ضعیف این شهرستان در ایجاد اشتغال‌زایی می باشد گفت: آمل در جذب تسهیلات اشتغال زایی فقط توانست 10 درصد تخصیص داشته باشد و این شهرستان که در سال گذشته رتبه نخست را در استان به خود اختصاص داده بود و حتی افزایش تخصیص داشته امسال نسبت به بسیاری از شهرستان‌ها عقب مانده است.
وی ادامه داد: آمل در ثبت سامانه ایجاد اشتغال رتبه دوم استانی کسب کرده که این نشان از عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی نسبت به اجرای تبصره 16 است.
چلابی با اشاره به اینکه در اجرای طرح کارورزی با توجه به تاکیدات دولت کارفرمایان باید توجه بیشتری داشته باشند، گفت: اجرای این طرح شش ساله است که امسال در دستور کار قرار گرفت.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمل عنوان کرد: برای پیشبرد این طرح نیاز به مساعدت و تعامل بیشتر دستگاه‌های صنعت و معدن، تامین اجتماعی و واحدهای تولیدی است.
وی از ثبت‌نام 858 کارورز در این شهرستان عنوان و تصریح کرد: حدود 177 نفر فارغ ‌التحصیل تایید شدند؛ همچنین از 73 واحد تولیدی 17 واحد در آمل کارت معرفی دریافت کردند.
چلابی خاطرنشان کرد: به منظور اجرای موفق در طرح کارورزی نیاز به برگزاری همایش مناسب به صورت کارگروه تخصصی با هماهنگی انجمن صنفی کارفرمایان و اداره صنعت و معدن است.
مهندس علی حیدرزاده معاون برنامه ریزی فرمانداری ویژه شهرستان آمل با انتقاد از عملکرد ضعیف بعضی از ادارات در جذب اعتبارات در امر اشتغالزائی گفت: درجلسات استانی مدیران کل مدعی هستند که پول وجود دارد وباید هر شهرستان طرح بدهد ولی مدیران شهرستانی می گویند طرح داریم ولی پول نداریم.
وی افزود: هر مدیری که چنین مطالبی را عنوان می کند باید مکتوب باشد مدیراستانی که تعهد اشتغال را قبول می کند باید تسهیلاتش رافراهم کند.

>>>ثبت در18 مهر 1396
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*