دوشنبه 4 مهر 1401
آخرین خبرها
خانه » اخبار آمل » اختلالات طیف اوتیسم در آمل رو به رشد است

اختلالات طیف اوتیسم در آمل رو به رشد است

مدیر مرکز توانبخشی اختلالات طیف اوتیسم خورشید با اشاره به اینکه اختلال طیف اوتیسم همزمان با دنیا در آمل نیز رو به رشد است و این امر باعث می‌شود که تلاش خود را برای آگاه سازی جامعه در این مورد بیش از پیش کنیم گفت: در چند سال اخیر تراکم پرونده های پشت نوبت بیشتر شده هم اکنون حدود ۴۰۰ نفر دارای این اختلال شناسایی شده است که در بهزیستی دارای پرونده می باشند اما در مرکز اوتیسم حدود ۵۰ بیمار از خدمات درمانی و آموزشی استفاده می کنند.
به گزارش صبح آمل دکتر آزاده طالبی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی و هفته اوتیسم اظهار داشت: تعداد کمی از بچه های دارای اختلال اوتیسم مرکز اکنون در مدارس عادی در حال تحصیل هستند و این تاثیر آموزش و مداخلات به هنگام است.
وی با بیان اینکه علت اصلی اختلال اوتیسم، ناشناخته است؛ تصریح کرد: امکان دارد در آزمایشات ژنتیک این اختلال به دلیل پیچیدگی که دارد، تشخیص داده نشود، البته عوامل محیطی نیز در تشدید آن بی تاثیر نیست و تحقیقات مشخص کرده عوامل محیطی می تواند تاثیر بگذارد و شدت و ضعف دارد اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است..
دکترای روانشناسی کودک خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که بر آگاه‌سازی اختلال اوتیسم تاکید می شود، این است که خانواده ها دیر متوجه اختلال فرزند خود می شوند و این اختلال قبل از ۲ سالگی قابل تشخیص نیست اما اگر مادران با دقت روی رفتار بچه ها نگاه کنند ممکن است قبل از ۲۴ ماهگی متوجه شوند زیرا مادر قطعی ارتباط اجتماعی کودک را می تواند؛ تشخیص بدهد.
طالبی تصریح کرد: اختلال اوتیسم معمولا بین ۲ تا سه سالگی(۲۴ تا ۳۶ ماهگی) قابل تشخیص است اما در بدترین شرایط امکان دارد تشخیص این اختلال تا ۶سالگی طول بکشد.
وی افزود: به دلیل نرخ بالای اختلال اوتیسم، دنیا بر آگاه‌سازی خانواده ها تاکید دارد لذا شهروندان می توانند با وجود علامت هایی در فرزندان خود و ارجاع به موقع و تشخیص به هنگام پزشک متخصص، در روند درمان و آموزش فرزندان مبتلا به اوتیسم بسیار اثربخش باشند تا بتواند بچه هایی که دچار این اختلال هستند را به موقع شناسایی کنند تا مداخلات لازم انجام شود.
مدیر مرکز توانبخشی اختلالات طیف اوتیسم خورشید با بیان اینکه متاسفانه خیلی از مشکلات این طیف را حتی خانواده نمی دانند؛ اظهار داشت: گاهی ممکن است خانواده و جامعه مدت ها با یک کودک دچار اختلال اوتیسم همانند یک فرد دچار معلولیت برخورد کرده و بچه را در مسیر معلولیت پیش ببرد در حالی که اگر اختلال در وقت طلایی شناسایی شود، این کودکان می توانند آموزش دیده و همانند افراد عادی زندگی کنند.
۱۷فروردین۱۴۰۱
#صبح_آمل

>>>ثبت در28 فروردین 1401
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*