حاج حسین بیک مهدوی نایب رئیس مجمع خیرین آمل، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز آمل و استان مازندران:هیچ کاری مقدس تر از مدرسه سازی نیست/ روزی فرا برسد که هیچ دانش آموزی به دلیل نبود مدرسه از تحصیل بازنماند


هنگامی که صفحات تاریخ را ورق می‌زنید، خواهید دید که هر دودمان و خاندانی سنت‌های خاص و مختص به خود را دارد که پایبندی به این سنت‌ها برای افرادش اهمیت ویژه‌ای دارد. در این میان سنت‌هایی نیز وجود دارد که در تاریخ کمتر دیده شده و یا در مورد آنها نوشته شده است، اما در حافظۀ مردم به خوبی حفظ گردیده است. مثل سنت مدرسه‌سازی که متولیانش برای علم‌ورزی و تعلیم فرزندان میهن، آستین بالازده و اولین خشت‌های آموزش را یک تنه کار می‌گذارند. حضور مردانی از جنس نور، شنیدن حوادث تلخ وشیرین تاریخ را با وجود قلب بزرگ و نگاه بلندشان گواراتر کرده اند و حاج حسین بیک مهدوی خیر فداکاری است که به واقع سرگذشتی دلچسب و قابل توجه دارد که حتی اگر گوشه ایی از آن را بیاموزیم و سرلوحه زندگی مان قرار دهیم بی شک دنیای زیباتری خواهیم داشت.
مدرسه سازی، شاید تنها چیزی است که به او آرامش می دهد، هرموقع دلش می‌گیرد، می رود در حیاط مدرسه می نشیند؛ دم غروب بهترین زمان برای او محسوب می شود. خوشحال است که با ساخت مدرسه سطح سواد کودکان شهر و آبادی اش بالاتر رفته است و می گوید اگر دوباره به دنیا بیاید بازهم مدرسه سازی می کند اما این بار زودتر شروع می کند و از خدا می خواهد تا آنجایی عمر دهد که بتواند مدارس زیادی بسازد چرا که معتقد است هر کس در هر جایگاهی باید به اندازه ای که به جامعه مدیون است سهمش را به مستمندان و ضعفا بپردازد، حتی اگر این مقدار سهم اندکی باشد.
او دانش آموزان را بچه های خودش می داند؛ به کوچک ترین مسائل آنها اهمیت می دهد. خیر مدرسه سازی است که با دعای خیر پدر وارد امور خیریه خصوصا مدرسه سازی شده است و معتقد است بهترين كار، خير فرهنگي است و زيربناي اين كار هم سواد است و بعضی ها هم ستونی هستند که شهر بر روی آنها استوار است و اگر آمل امروز اینگونه حرف برای گفتن دارد به دلیل بودن آدم هایی است که از ثروت خویش گذشتند تا دیگرانی را نیز میهمان سفره خویش کنند و در یک کلام او بهشت را همینجا با ساخت مدرسه می بیند و آرزو دارد روزی فرا برسد که هیچ دانش آموزی به دلیل نبود مدرسه از تحصیل بازنماند و همین کلام خود مطلعی بود برای آغاز گفتگوی اختصاصی صبح آمل با حاج حسین بیک مهدوی عضو هیئت امناء مجمع خیرین آمل، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز آمل و استان مازندران که در ذیل می خوانید؛
خودتان را معرفی می کنید؟
اینجانب حسین بیک مهدوی متولد 1334 در شهرستان آمل، از طایفه لیتکوه دارای مجتمع دامپروری کشاورزی و آبزیان به نام مزرعه سبز می باشم که با توجه به علاقه مندی در این عرصه به عنوان کشاورز نمونه کشوری و کارآفرین برتر استان و تقدیر نامه هایی از ریاست جمهورو ریاست مجلس و وزیر کشاورزی و استانداران می باشم که با حمایت و ادارات مربوطه به ویژه وزارت جهاد کشاورزی دوره هایی در کانادا(امور دام) و فیلیپین(مرکز تحقیقات برنج) و بازدیدهایی از کشورهای آلمان و هلند انجام شدکه با همه مشغله ها سعی نمودم در امور خیر سهمی داشته باشم.
چگونه دست سرنوشت، مسیر زندگی شما را به اینجا رساند؟
باید بگویم از قدیم، اکثر فعالیت‌هایی که در فرهنگ ما ایرانیان صورت گرفته، بر اصل کمک کردن و کار خیر‌ متکی است و فعالیت‌های متعددی از جمله رسیدگی به امور اموات، ساخت نانوایی، حمام، جاده سازی و… شامل می‌گردد و از آنجائیکه ما انسانها اجتماعی آفریده شدیم که اگر در این عرصه احساس مسئولیت کنیم جامعه ما گل و بلبل خواهد شد لذا هر یک از ما در مقابل توان فکری و مالی و موقعیتی که داریم نسبت به جامعه بدهکار می باشیم و با توجه به اینکه پدر بزرگوارم در کارهای خیر و اصلاح و سازش در طایفه کوتاهی نمی کرد من هم سعی نمودم دنباله رو کار ایشان باشم که به طور فردی انجام وظیفه می کردم تا اینکه به پیشنهاد دوستان خیر که اکنون عضو گردانندگان و هیئت مدیره مجمع هستند به عنوان عضو کوچک در این جمع بزرگ مشارکت نموده خدا را شکر با همدلی و همکاری خیرین شهر امروز مجمع در سطح استان و حتی کشور حرف برای گفتن دارد و الگویی برای دیگر شهرها گردید و من هم به نوبه خود سهم کوچکی دارم که لاجرم باید آن را ادا کنم به همین دلیل در مجمع خیرین، در عرصه مدرسه سازی فعالیت می کنم.
علاوه بر این فعالیتها در چه ارگاهایی حضور دارید؟
علاوه بر حضور در مجمع خیرین آمل در مجمع مدرسه سازی بعنوان رئیس مجمع مدرسه ساز آمل و رئیس مجمع خیرین مدرسه سازان استان مازندران انجام وظیفه می نمایم و همین ده سال مدیرعامل افتخاری انجمن حمایت از زندانیان شهرستان آمل خدمتگزاری نمودم و عضو هیئت مدیره خادمیاران استان هم می باشم.
مدارسی که ساختید در قیاس با مدارس بزرگ هست؟
مدرسه هایی که ساخته‌ام در قیاس با خیران بزرگی که در شهرها و استانهای مختلف کشور، در گوشه و کنار سرزمین عزیزمان فعالیت می‌کنند، تقریباً هیچ است و به چشم نمی آید اما خوشحالم که با لطف خداوند آجری را روی آجر گذاشتم تا فرزندان شهرم در شرایطی نسبتا خوب و در فضایی ایمن دور از استرس تحصیل کنند.
ساخت مدرسه به صورت مشارکتی قبلا هم انجام گرفته یا اینکه روشی نو در این زمینه است؟
قبلا هزینه ساخت مدرسه زیاد نبود و هر خیری به تنهایی می‌توانست یک باب مدرسه بسازد. اما اکنون متاسفانه هزینه ها به قدری بالا رفته که کار را برای خیرین دشوار کرده، برای همین هم در این روش چند خیر با همدیگر هزینه ساخت مدرسه را تامین می کنند. هدف از اجرای این طرح به جز خیرین حال حاضر، تشویق و ترغیب عموم مردم جامعه به کمک در ساخت مدرسه است.
به غیر از مدرسه سازی در دیگر امورات خیر هم وارد می شوید؟
دایره فعالیت مجمع خیرین شهرستان آمل بسیار متنوع و در زمینه های مختلف می باشد و من هم در هر جا و هر موقعیتی که بتوانم سهم کوچکی داشته باشم، دینم را ادا می کنم و اگر در شهر کم و کاستی ای در زمینه آموزشی، فرهنگی و حتی بهداشتی و درمانی ببینم و کمکی از من ساخته باشد، دریغ نمی کنم.
خیرین مدرسه‌ساز بعد از ساخت مدارس، در امور مربوط به مدرسه نظارت می‌کنند؟
خیرین می‌توانند عضو هیأت امنای مدرسه باشند. کارگروه (کمیسیون) مدرسه‌یاری به عنوان زیر مجموعه جامعۀ خیرین مدرسه‌ساز در زمینۀ کمک به دانش‌آموزان، برطرف‌کردن کمبودهای مدرسه در زمینه استخدام معلم، تجهیز آزمایشگاه و… فعالیت می‌کند.
اهداف شما از مدرسه سازی چیست؟
ما هدف مان این است که فرزندان مان را بزرگ‌تر کنیم، یعنی با علم بزرگ کنیم وگرنه به مشکل بر می خوریم. بچه های ما معصوم و باهوش هستند، از هوش مادرزادی برخوردارند و به نظرم باید دانش آموزان را در آموزش و پرورش تحویل بگیریم این طور نباشد که هرکس توان مالی داشت ارتقا پیدا کند، معلم خصوصی بگیرد و پیشرفت کند و هرکس تمکن مالی نداشت، بی سواد و بی دانش بماند؛ باید روی سیستم آموزشی به طور بنیادی کار شود.
چرا مدرسه سازی خدمتی شیرین است؟
بیایید سرنخ ها را بهم متصل کنیم، مدرسه محل رسیدگی به جوان هاست. جوان ها از دل مدرسه بیرون می آیند، راه شان را پیدا می کنند، پی ریزی اولیه را باید تشکیل بدهیم و بنا را آنها می سازند. ما نباید متوقف شویم، ما باید به جوان ها فرصت رشد بدهیم.
چه ارتباطی میان حفظ نام پدر و مدرسه سازی وجود دارد؟
دایره تغییرات در هر جامعه و کشوری به بستر آموزش و دانش باز میگردد و برای ارتقاء دانش هم باید مدرسه داشت و از آنجائیکه پدرم برای بزرگ کردن فرزندانش زحمت فراوانی کشید و مستحق نیک نامی بود لذا زمینی را به ساخت دانشگاه اختصاص داده ام و مدرسه ای هم با نام پدرم ساختم چرا که معتقدم همه می‌رویم اما مدرسه و نام پدرم باقی خواهد ماند و این ماندگارترین یادگاری می باشد که گرد فراموشی هم بر روی آن نمی نشیند.
توصیه حاج حسین به کسانی که دوست دارند در امر خیر مدرسه سازی شرکت کنند؟
من فکر میکنم آنقدر که توان دارم باید از وقتم، از فکرم، از مالم، صرف نظر کنم و به نیازمندان جامعه کمک کنم.
مدرسه سازی چه تفاوتی با دیگر کارهای خیر دارد؟
وارد شدن در کارهای خیر به انسان حس خوبی را منتقل می ‌کند اما مدرسه سازی به من آرامشی را هدیه داد که در طول زندگیم آن را تجربه نکرده بودم.با وجود مشکلات اقتصادی کشور و گرانی مصالح خداوند را شاکرم که توفیق داد این مدرسه را به بهترین نحو ممکن بسازم.
تاثیر احسان و کمک در اموال چه می باشد؟
احسان در کمتر شدن اموال نه تنها هیچ تاثیری ندارد بلکه چند برابر نیز می شود هر زمانی که احساس کنم رکود می کنم به احسان کردن گریز می زنم و باید احسان کردن در ذات انسان باشد هرکس به اندازه خودش احسان می کند ممکن است شخصی 1000 تومان احسان کند و ثواب آن با احداث یک مدرسه برابر باشد.
چه کنیم تا فرهنگ مدرسه سازی ماندگار شود؟
در واقع خیرین عرصه فرهنگی یکی از عمده ترین کارهایی که به ویژه در روزگار ما انجام می‌دهد، مدرسه سازی است. پیشنهاد دارم که در هر شهر و کوی و برزنی، تندیس خیران واقعی را بنا نهند. این کار باعث می شود تا مردم خیران خود را بشناسند و از سوی دیگر کسانی که تمکن مالی دارند و می توانند در کار خیر به اصطلاح پیش قراول شوند، به خود بیایند و کاری انجام دهند.
وقتی که دست نیازمندی را می گیرید به چه احساسی دست می یابید؟
روزی در محلی در حال راه رفتن بودم شخصی صدایم کرد گفت:در جایی صحبت کار خیر شما بوده و وقتی به نیت شما پی بردم،غبطه خوردم و الان جز دعا برای شما چیزی ندارم و من در مقابل آن دعا هر چه هزینه کرده بودم ناچیز بود، هر کس کاری که می کند باید بین خود و خدا باشد و هرکاری که غیر از رضای خداوند باشد هیچ گاه به سرانجام نمی رسد.
مدرسه سازی چه تاثیری در روحیه شما داشت؟
کوچکترین تاثیری که مدرسه سازی در روحیه ام داشته این بوده که وجدانم را آسوده کرده است. باعث شده بتوانم عمیقاً و از عمق وجود نفسی به راحتی برآورم و فرو بدهم. به گمانم با همین یک کار بخشی از دینم را نسبت به جامعه ادا کرده ام و در پیشرفت و توسعه کشورم به اندازه خودم سهیم بوده ام. شاید به همین دلیل باشد که از عمق وجود احساس رضایت دارم.
خیر واقعی کیست؟
خیر واقعی هیچ گاه فقیر نمی شود. مالش دچار نقصان نخواهد شد و همواره مورد احترام دیگران است. خیرین اگر کانون خانواده شان گرم است و بچه هایشان سالم و صالح اند به برکت همین کار خیری است که انجام می دهند. در واقع مجموع این اتفاقات نیک، به برکت همان کار خیر رخ می دهد.
به نظر شما مدرسه سازی چه تأثیری در آینده بچه ها خواهد گذاشت؟
رشد و تربیت بچه ها در مدرسه انجام می شود و انسان های بزرگ در مدرسه پرورش پیدا می کنند.
آیا دیگران را هم تشویق به این کار می کنید؟
همیشه سعی می کنم دیگران یعنی افراد متمکن را جذب امور خیر کنم و از همه مهم تر نزدیکان بنده که سعی دارم آن ها را نیز جذب این کار کنم.
دلیل شما برای جذب افراد دیگر چیست؟
به نظر من، انسان در نهایت باید این دنیا را ترک کند و به سفر ابدیت برود، پس چه بهتر که با کوله باری از کارهای خیر و ثواب دنیا را ترک کند. مدرسه سازی توشه ای برای سفر ابدی است به همین دلیل دعوت دیگران به مدرسه سازی یعنی دعوت به خیر و ثواب و عاقبت بخیری.
در حال حاضر که مدرسه می سازید چه احساسی دارید؟
خیلی حس خوبی دارم و با خود گفتم، خدایا فقط به خاطر تو و رضای تو به این کار اقدام می کنم؛ پس خدایا برکت این کار را به شما محول می کنم.
برای آینده چه برنامه ای دارید؟
باز هم اگر امکان مالی داشته باشم مدرسه می سازم. توصیه من به دیگران این است که قدم در این راه بگذارند زیرا لذت این کار قابل توصیف نیست.
چه حسی دارید؟
معتقدم قدم گذاشتن در کار مدرسه سازی برکت مالم را دوچندان کرده است و اعتقاد دارم هیچ کاری مقدس تر از مدرسه سازی نیست.
و آرزوی شما؟
آرزو دارم توانمندی بیشتری داشته باشم تا بتوانم گام ها بلندتری در کار خیر بردارم. گام ها و کارهایی که ماندگار باشند و تا نس لهای بعد تأثیر مثبتش بر همه تجلی یابد.

1403/04/20

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :