100 هکتار شالیزار بدون مصرف سم برنج تولید شد

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: با همکاری ۴۶ کشاورز در شهرستان ها در ۱۰۰ هکتار از شالیزارهای استان بدون مصرف سم، برنج تولید شد.
فرید بیگی در جلسه ارتقاء سلامت محصول برنج با استفاده از روش مدیریت تلفیقی محصول اظهار کرد: با همکاری حدود ۵۰ کشاورز در شهرستان‌ها حدود ۱۰۰ هکتار بدون مصرف آفت کش، کشت برنج انجام شد که در کشت دوم حدود ۴۰ هکتار در مرحله اجرا قرار دارد.
وی بیان کرد: کار‌های تحقیقاتی در این زمینه انجام شد و آمار سموم در استان نشان می‌دهد از ۵ هزار تن سم مصرفی، ۳ هزار تن مربوط به برنج است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بیشترین مصرف آفت کش در برنج و بعد در مرکبات است، گفت: با همکاری ۴۶ کشاورز در شهرستان‌ها حدود ۱۰۰ هکتار بدون مصرف آفتکش کشت برنج انجام شد که در کشت دوم حدود ۴۰ هکتار در مرحله اجرا قرار دارد.
بیگی اظهار کرد: با تله نوری در مزارع برنج بیش از هزار پروانه شکار شد و با این روش ساده نیاز به آفتکش نخواهد بود.
به گزارش صبح آمل نیوز، این مسئول خاطرنشان کرد: تامین نهاده‌های مرتبط با کنترل غیرشیمیایی، تسهیل در همکاری با سایر ارگان‌ها از جمله پیشنهادات در روش مدیریت تلفیقی محصول (icm) است.

وی گفت: در آفتکش‌ها حساسیت خاصی داریم و در مازندران ۵ هزار تن مصرف رسمی آفتکش داریم که سه هزار تن بر روی برنج مصرف می‌شود و یک هزار و ۴۰۰ تن بر روی مرکبات مصرف می‌شود.

1402/6/11

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :