اتصال به فرهنگ عاشورا ویژگی همایش اشکواره حسینی است


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اتصال به فرهنگ عاشورا و نگاه هنری را سبب ماندگاری اشکواره حسینی دانست.
احسان آهنگر در نشست خبری و رونمایی ششمین دوره ملی اشکواره حسینی گفت: در آستانه فرا رسیدن اربعین هستیم، جاذبه سید الشهدا هر ساله جمعیت بیشتری از زائران را با وجود گرما جذب خود می‌کند.
وی با بیان اینکه اهداف قیام عاشورا عنوان کرد: هدایت بشر و احیای دین از اهداف قیام حضرت امام حسین (ع) بود که در این قیام عوامل دیگری نیز نقش پر رنگی داشتند و آن اهل بیت حضرت بود.
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داد: حضرت زینب با روایت گری و سخنانی که بعد از واقعه عاشورا تا پایان عمر داشتند نقش بزرگی ایفا کردند، با برگزاری مراسم‌ها عزاداری و زیارت قبور شهدای کربلا در ماندگاری این واقعه نقش داشتند.
وی مردم را نقش اساسی در ماندگاری قیام عاشورا دانست و اظهار کرد: دلایل اصلی ماندگاری این حرکت مراسم‌های مردمی است که حتی در زمان حکومت‌های ستمکار که مانع عزاداری می‌شدند، اما بازمردم به جهت اعتقاداتشان سعی می‌کردند مراسم‌ها رو برپا کنند.
آهنگر تصریح کرد: اگر مردم نبودند فرهنگ متوقف می‌شد، رسالت ما نیز این است که بستر را برای نقش آفرینی مردم فراهم کنیم.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از مهر، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به دو اصل ماندگای اشکواره حسینی اشاره کرد و گفت: دو ویژگی این اشکواره که باعث ماندگاری آن می‌شود، اتصال به فرهنگ عاشورا و نگاه تیزبینانه با ابزار هنری است.

1402/6/2

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :