استقرار 10 اکیپ ثابت و سیار نظارت دامپزشکی در آمل/ ذبح دام‌های قربانی در کشتارگاه سنتی آمل رایگان انجام می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آمل گفت: به مناسبت عید سعید قربان اکیپ‌های گشت شامل 10 اکیپ ثابت و سیار در شهرستان آمل بر وضعیت دام‌ها و کشتار زنده دام نظارت می‌کنند.
به گزارش صبح آمل نیوز، دکتر حمید رسولی زاده با اعلام این خبر اظهار داشت: اکیپ ثابت، مستقر در شبکه دامپزشکی پاسخگوی سؤالات مردمی بوده و متقاضیان ذبح دام روز عیدسعید قربان می‌توانند با مراجعه به شبکه دامپزشکی و کشتارگاه دام و یا با شماره ۰1143182500 از خدمات رایگان دامپزشکی برای نظارت بر سلامت دام گوشت قربانی در سطح شهرستان استفاده کنند.
وی ادامه داد: گشت‌های سیار شبکه دامپزشکی شهرستان آمل به ترتيب در بلوار جانبازان، شهر دابودشت، شهر امامزاده عبدالله(ع) و بخش لاریجان، بازدید از لاشه‌ها و قربانی‌ها را برعهده دارند و نظارت لازم را انجام می‌دهند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آمل با بیان اینکه یک روحانی، تیم‌های نظارتی در زمینه حلَیت کشتار دام و کنترل ذبح دام‌ها را همراهی می‌کند، خاطرنشان کرد: اکیپ نظارتی شامل دامپزشک، تکنسین دامپزشکی و روحانی است.
رسولی زاده با اشاره به اعلام آمادگی کشتارگاه دام سنتی این شهر بیان کرد: به مردم توصیه می‌شود قربانی‌های خود را در کشتارگاه سنتی شهر آمل ذبح کنند که این امر رایگان انجام می‌شود.
وی به مردم توصیه کرد: حتماً لاشه و گوشت استحصالی از قربانی را 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری و سپس نسبت به مصرف آن اقدام کنند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آمل افزود: از مردم درخواست می‌شود در صورت ذبح قربانی و قطعه‌بندی آن در منزل و مکان‌های دیگر، به طور حتم از دستکش و ماسک استفاده کنند و بلافاصله پس از ذبح، محل آن را پاکسازی و شست‌وشو دهند.
رسولی زاده اضافه کرد: بررسی لازم پیش از کشتار دام توسط اکیپ‌ها نظارت و بازرسی انجام می‌شود.
وی در پایان تاکید کرد: خودداری از کشتار دام در محل های غیرمجاز، تهیه گوشت مورد نیاز از محل های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی، پرهیز از خوردن جگر خام و نیم پخته، نگهداری گوشت تازه دام به صورت کامل و به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد در یخچال، سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر این شبکه از عمده راه‌های پیشگیری از بیماری است.

1402/4/6

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :