خودداری کشاورزان از نشاء مجدد و پرورش رتون

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به کاهش ذخیره منابع آبی به خودداری کشاورزان از نشاء مجدد و پرورش رتون تاکید کرد.
حسن عنایتی کلیجی با اشاره به کاهش بارش و ذخیره نامطمئن و محدود منابع آبی و پیش بینی احتمال بروز کم آبی و خسارت مزارع در فصل تابستان، گفت: کشاورزان از نشاء مجدد و پرورش رتون به خودداری کنند.
وی افزود: در این زمینه اطلاع رسانی کافی به کشاورزان از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران شورای اسلامی روستاها، مراکز جهاد کشاورزی برای خودداری از کشت نشاء مجدد و پرورش رتون انجام شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به ابلاغ دستورالعمل و شیوه نامه اصلاح الگوی کشت از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده از تمام ظرفیت آب و خاک در تولید و افزایش عملکرد محصول کشت شده در هر شهرستان و مصرف بهینه آب با روش‌های مختلف آبیاری و نیز ترغیب و تشویق کشاورزان به کشت مستقیم (خشکه کاری) در مناطقی که امکان کشت آن باشد، نیاز به پیش بینی، برنامه ریزی و اقدامات اجرایی است.
عنایتی اظهار داشت: ارتباط تنگاتنگ با مراکز پژوهشی، دانشگاه و معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران و بهره گیری از آخرین دستاورد‌های پژوهشی آن‌ها با استفاده از شیوه‌های مختلف انتقال دانش در رابط با مناسب‌ترین روش مصرف بهینه آب در شالیزار به بهره بهرداران انجام شود.

وی با اشاره به اعلام اداره کل هواشناسی استان مبنی بر پیش بینی بارش نزولات آسمانی در سال زراعی جاری در حد پایین‌تر از وضع طبیعی، گفت: این امر نشانگر آن است که در سال زراعی پیش رو باید با لحاظ کردن الگو و ترکیب کشت مناسب با ظرفیت‌های موجود منطقه‌ای و با مزیت اقتصادی با رعایت اصول تولید محصول مهم برنج مصرف آب نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش یابد.
عنایتی افزود: در صورت داشتن آب مطمئن و مورد تایید امور آب هر شهرستان مبنی بر بلامانع بودن نشاء مجدد و پرورش رتون، خدمات دهی از سوی جهاد کشاورزی آن شهرستان انجام می‌شود.

1402/3/24

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :