نگرانی از افزایش مهاجرت‌های اقلیمی به شمال

تغییرات اقلیمی کشور مهاجرت به شمال و مازندران را افزایش داده و همزمان پیامد‌های فراوانی را به این استان تحمیل کرده است.
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: مهاجرت‌های اقلیمی به مازندران در سال‌های اخیر افزایش داشته و این مهاجرت‌ها موجب بروز پیامد‌های فراوانی در مازندران شده است.
عطااله کاویان با بیان اینکه منابع آب و خاک در مازندران محدود است، افزود: بسیاری از چشمه ها، سرشاخه‌ها و حتی رودخانه‌های بزرگی مانند تجن، تلار و نکارود که پیشتر منشا زندگی و حیات اهالی بومی بودند اکنون خشک شده است.
وی ادامه داد: بخشی از آب چشمه‌ها و رودخانه‌های استان اکنون به ییلاقاتی منتقل شده اند که گرفتار ساخت و ساز‌های بی رویه و ورود خوش نشینان شده است.
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: استفاده از این منابع آبی در بالادست سبب شده است آب مورد نیاز مناطق پایین دست تامین نشود و بحران آبی شکل بگیرد.
کاویان بر لزوم مدیریت منابع آبی و جلوگیری از ساخت و ساز‌های بی رویه در ییلاقات مازندران تاکید کرد و افزود: توسعه شهر‌ها و روستا‌ها با تکیه بر منابع آبی و در یک افق حداقل ۱۰ ساله باید دیده شود که اینگونه نیست.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که با مهاجرت‌های اقلیمی گریبان مازندران را گرفته است موضوع پسماند‌ها است.

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: ما می‌توانیم پسماند‌های تولید شده جمعیت ۳ میلیون نفری مازندران را ساماندهی کنیم، اما جمعیت شناور استان و ورود ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفری مسافر سبب می‌شود پسماند در مازندران قابل مدیریت نباشد.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کاویان ادامه داد: مسئولان استان بار‌ها اعلام کرده اند که برای حل مشکل پسماند در مازندران نیاز به اعتبارات ملی است و نمی‌شود وقتی اعتبار محلی داریم انتظار مدیریت در سطح ملی داشته باشیم.

1402/3/18

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :