وکیل باید خود را به دانش روز مسلح کند


رییس کل دادگستری مازندران گفت: وکیل باید خود را به دانش روز مسلح کند تا بتواند دفاع از یک دعوا یا شکایت را در دادگاه پیش ببرد، همه ما هم باید به عنوان یک مسلمان و انسان به درد دردمند توجه داشته باشیم.
حجت الاسلام محمدصادق اکبری در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی که در مجتمع آموزشی و ورزشی نفت شهرستان محمودآباد برگزار شد، وکالت را در نظام حقوقی دارای جایگاه بزرگ و در فقه اسلامی هم دارای باب خاص خودش دانست و اظهار کرد: وکالت چه در معنای عام، چه در دعاوی و غیر دعاوی از لحاظ شرع مقدس اسلام برای عموم باب خاصی در نظر گرفته شده است و تمامی احکام مربوط را بیان فرموده است.
وی با اشاره به اینکه در قرآن توجه زیادی به وکالت شده است، افزود: وکالت در دعاوی مهم‌تر از بخش غیر دعاوی است و به همین جهت است که در دنیا کانون‌ها برای ساماندهی وکالت دعاوی پیش‌بینی شده است و با حضور وکلا با قانون و مقررات اداره می شود.
رییس کل دادگستری مازندران با بیان اینکه خوشبختانه در نظام مقدس جمهوری اسلامی قوه قضاییه مورد توجه قرار گرفت و این مرکز جایگاه رفیع خود را پیدا کرده است، تصریح کرد: امروز با حضور وکلا این کانون تشکیل شده است و به امور مهم وکالت می‌پردازد.
حجت‌الاسلام اکبری قاضی را مامور به اجرای عدالت و ابطال باطل برشمرد و خاطرنشان کرد: قاضی یک مقام مستقل است که باید این ماموریت را به خوبی انجام دهد، به تنهایی در تشخیص موضوع قادر نیست و وکیل یا کارشناس در این رسالت بزرگ مستلزم است که در کنار قاضی و زبان گویای شاکی و متهم باشند و به درستی دفاع کنند.
وی با اذعان به اینکه وکیل در کنار قاضی کمک می کند که آن ماموریت اصلی به درستی داوری شود، یادآور شد: وکیل یا کارشناس در کنار قاضی وظیفه خود را انجام می دهند تا موکل یا قاضی به آن ها اعتماد کنند.
رییس کل دادگستری مازندران، امین بودن وکیل و کارشناس را بسیار مهم دانست و یادآور شد: وکیل امین آنچه وظیفه خود می‌داند و آنچه لازم برای دفاع است از باب امانتداری است برای موکل خود انجام می دهد.
این مسئول بیان کرد: قاضی به وکیل به عنوان یک عالم به مباحث حقوقی، مدنی و کیفری نگاه می کند، لذا وکیل باید با تمام توان در یک پرونده توجه داشته باشد.
حجت الاسلام اکبری اظهار کرد: موکل در رفع ظلم از شما یاری می خواهد که باید به نحو شایسته یاری شود و اگر توان مالی ندارد اما نیاز به دفاع ما دارد باید از قالب کمک به ستم دیده به آن توجه کنیم و در اینجا انتظار از کانون وکلا بیشتر از جاهای دیگر است.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از ایسنا، وی با اعلام اینکه همه‌ی وکلا از خصیصه شایسته ای برخوردار هستند و نگاه شان مادی نیست، گفت: مرکز وکلا به دلیل ساختاری که دارد عملکرد خوب خود را در استان نشان داده است.

1402/3/4

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :

گفتگوی اختصاصی صبح آمل با خانم مهندس سمانه هندویی معاونت مالی و اداری شرکت های گروه هندویی و عضو هیئت امنای شهرک شهدای تشبندان محمودآباد: واقعیت این است که در دنیای امروز ‌ صدای مردان چنان بلند شده است که گاهی، شاید برای ایجاد تعادل، باید از مردها خواست تا کمی سکوت کنند تا صدای زنان موفق دنیا بهتر شنیده شود