مازندران امسال حج اولی است/اعزام ۳۰ کاروان زائر به مدینه منوره

مدیرکل حج و زیارت استان مازندران:
مازندران امسال حج اولی است/اعزام ۳۰ کاروان زائر به مدینه منوره
مدیرکل حج و زیارت مازندران با اعلام اینکه امسال اولین گروه اعزامی به حج هستیم، گفت: از تاریخ ۴ تا ۹ خرداد پروازهای ویژه حج تمتع از مازندران به سمت عربستان انجام می‌شود.
عباس اسماعیلی با اشاره به اولین پرواز کاروان‌ها از مازندران به حج، اظهار کرد: امسال ۳۰ کاروان با ظرفیت ۴هزارو ۳۳۵ نفر از ایستگاه پروازی شهدای ساری به مقصد مدینه منوره اعزام می‌شوند.
وی درباره هزینه حج امسال، افزود: هزینه سال۱۴۰۲، ۱۱۷ میلیون تومان تا ۱۴۱ میلیون تومان برآورد شده است.
مدیرکل حج و زیارت استان مازندران گفت: اولویت اولین گروه‌های اعزامی تا پایان اسفند ۱۳۸۵ فراخوان شده و برای تکمیل ظرفیت، ثبت‌نام شده‌هایی که تا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ثبت نام بودند هم برای تکمیل ظرفیت فراخوانده شدند.
اسماعیلی، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عملیات اعزامی حج امسال با تاخیر انجام شد کلاس‌های آموزشی و معاینات به سرعت در دستور کار قرار گرفت.
وی علت تاخیر را صدور دیرهنگام دعوتنامه از سوی کشور میزبان اعلام کرد و افزود: طبق برنامه زمانبندی وزارت حج عربستان، تفاهمنامه با کشورها و به تبع آن با ایران نیز با تاخیر انجام شد و پس از آنکه تعداد سهمیه مشخص شد عملیات ثبت نام و پذیرش زائران صورت گرفت. همچنین ۹۰ درصد معاینات و نیمی از کلاس‌های آموزشی مناسک حج نیز برگزار شد.

مدیرکل حج و زیارت استان مازندران با اشاره به دو خصوصیات مهم حج امسال، خاطرنشان کرد: عده‌ای از زائرن به دلیل شیوع کرونا جاماندگان سال ۱۳۹۹هستند و برخی نیز افراد مسن و بالای ۶۵ سال سن که شرایط جسمی خاص و پرخطر دارند و نکته دوم هزینه تمام شده حج تمتع امسال به دلیل شرایط ارزی نسبت به هزینه سنوات قبل بیشتر شده است.
اسماعیلی اضافه کرد: علت بالا رفتن قیمت، افزایش کیفیت خدمات نیست بلکه در راستای تامین ارز این میزان نرخ گذاری انجام شده که البته با حمایت دولت ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز تعیین شد تا مردم دچار مشکل نشوند.
وی با اشاره به واکسن‌های مورد تایید کشور عربستان برای حج امسال، اظهارکرد: واکسن‌های مورد تایید دو دز است که در سبد واکسن‌های عربستان قرار دارد و با معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی هماهنگ شده که واکسن‌های سینوفارم و استرازنکا مورد تایید کشور عربستان است و در اختیار بهداشت و درمان قرار دارد.
مدیرکل حج و زیارت مازندران در توصیه‌ای گفت: زائران با توجه به شناخت کامل نسبت به اعمال، مناسک و معارف حج اقدام کنند و توصیه‌های مدیران کاروان و روحانیون را مد نظر قرار داده و همچنین بر رعایت مسائل بهداشتی مبادرت ورزند.
اسماعیلی افزود: پس از بازگشت کاروان‌ها به مازندران در فرودگاه، توسط نیروهای هلال احمر و معاونت بهداشت و درمان، کنترل انجام می‌شود و افرادی که مشکوک و یا مبتلا به کرونا هستند اقدام به درمان و قرنطینه برای آنها انجام خواهد شد.
به گزارش صبح آمل نیوز و به نقل از ایسنا، وی زمان بازگشت زائران را ۱۴ ذیحجه حدودا ۱۲ تیرماه اعلام کرد و گفت: تاریخ دقیق پروازها متعاقبا اعلام می‌شود.

1402/2/10

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :