امسال سخت‌ترین شرایط آبی را داریم

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای مازندران:
امسال سخت‌ترین شرایط آبی را داریم
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای مازندران درباره احتمال بروز شرایط کم‌آبی به‌ ویژه در مناطق شرقی استان برای سال زارعی جاری هشدار داد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: کاهش همه آمار‌های مربوط به منابع آبی در استان طی سال آبی جاری نسبت به پارسال و دوره درازمدت نشان دهنده در پیش بودن سالی سخت از نظر تأمین آب است.
به گزارش صبح آمل و به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مازندران، نبی‌زاده اظهار داشت: فقط ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب در حال حاضر در مخازن سد‌های استان ذخیره شده که معادل ۲۷ درصد کل ظرفیت ذخیره این سازه‌ها است و کاهش ۳۷ درصدی ذخیره آب سد‌های استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال را نشان می‌دهد.
وی افزود: در آببندان‌های استان هم که با امکان ذخیره حدود ۵۵۴ میلیون متر مکعب آب ظرفیت خوبی برای ذخیره آب مورد نیاز کشاورزی هستند اکنون فقط ۱۶۱ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده که معادل ۴۰ درصد کل حجم قابل ذخیره آب‌بندان‌های مازندران است و نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای مازندران افزود: بارندگی استان نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه دوره درازمدت ۴۰ درصد کمتر شده و آبدهی رودخانه‌ها نیز ۵۰ درصد کاهش یافته است.
نبی‌زاده با بیان اینکه امسال سومین سال خشکسالی است، گفت: امسال تقریبا سخت‌ترین شرایط آبی را داریم. در سد شهید رجایی که بزرگترین سد استان است بدترین وضعیت ذخیره آب را از زمان بهره‌برداری شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: در مخزن این سد اکنون ۲۹ میلیون متر مکعب آب وجود دارد که معادل ۱۸ درصد حجم مخزن است و نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش ذخیره را نشان می‌دهد.
نبی‌زاده درباره احتمال بروز شرایط کم‌آبی در مازندران و به‌ویژه مناطق شرقی استان برای سال زارعی جاری، گفت: قطعا با کم‌آبی مواجه خواهیم بود و باید برای مدیریت منابع آب موجود به ویژه در بخش مصارف کشاورزی که بیشترین میزان مصرف آب استان را به خود اختصاص داده همه مشارکت کنند.

1401/9/23

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :