صبح آمل در گفتگو با کوهنوردان خارجی در فدراسیون کوهنوردی پلور لاریجان ایرانی ها بی نظیرند و من عاشق شان هستم

هوا سرد و وزش باد آنقدر زیاد است که کوهنوردان یکی یکی به سمت فدراسیون می آیند. یکی دو ساعتی می شود که منتطظر آمدن شان هستم تا با چند نفرشان به گفتگو بنشینم، گزارشی متفاوت از مردمی که دیدگاه شان در مورد ورزش و کشور ایران باید شنیدنی باشد یک گروه چهار نفره آلمانی متشکل از سه مرد و یک زن که هیجان زیادی دارند و به گرمی با من همکلام می شوند. خانم کریستینا تا از زبان مترجم متوجه می شود من یک خبرنگارم برای تصویربرداری شالش را روی سرش می گذارد و متعجبانه نگاهم می کند و می گوید چه خوب که با این همه سختی و شرایط جسمانی به ارتفاعات آمدی تا حرفهای ما را بشنوی و من خودم را معرفی کردم که شما میهمان نشریه پر مخاطب صبح آمل هستید و گزارشتان پس از چاپ در اختیار خوانندگان مشتاق و همیشگی قرار خواهد گرفت. لطفا خودتان را معرفی نمایید؛
کریستینا هستم سی و پنج سال سن دارم و برای اولین بار وارد ایران شدم و خیلی خوشحالم که اینجا تو طبیعت زیبای پلور و دامنه قله بی نظیر دماوند هستم که نماد قدرت و بزرگی است.
آلمانی هستم و از بچه گی این ورزش را شروع کردم و با تمرین و تلاش فراوان ادامه دادم و مدت زیادی می شود که به صورت حرفه ای مشغول آن هستم.
ایرانی ها مردمانی خونگرم و مهربان هستند و بر خلاف حرفهایی که بیشتر از روی غرض ورزی در مورد آنها گفته شده آدمهایی فوق العاده با جنم و پر انرژی اند که با جدیت و تلاش زیادی مشغول انجام فعالیتهای اجتماعی هستند و از سلامت روح و روان برخوردارند که این خود بهترین دلیل برای ادامه زندگیست.
وی که حتی یک لحظه چشم از من نمی گیرد با آب و تاب می گوید؛ درست است که هزینه های سفر زیاد است ولی با ششصد یورو به ایران آمدیم و از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، دیدن کردیم و برای بازگشت به کشور خودم سوغاتی هایی نیز می خرم تا به عزیزانم هدیه کنم از جمله گلاب کاشان که این سفر بسیار زیبا و خاطره انگیز بود و در واقع آغاز سفرمان گردشگری ورزشی است.
از او خداحافظی می کنیم و به سراغ یکی دیگر از کوهنوردان به نام اُنو می رویم ساعت از چهار گذشته و بعد یک پیاده روی در دامنه دماوند خستگی را می شود در چهره شان دید. سنش را از او می پرسیم آرام خودش را به مترجم نزدیک و در گوشش گفت سنم زیاد نیست تازه اول جوانی ام هست که گفتم اسم ما ایرانی ها بد در رفته که سن شان را مخفی می کنند.
وی اینگونه می گوید شهرمان نزدیک مرز اتریش است و ما چند نفر به عنوان دوست و همشهری از آنجا به راه افتادیم تا از شهرهای دیدنی ایران بازدید کنیم و نکته مهم تر اینکه کوههای لاسم و زیار و دماوند را بپیمائیم.
کوهنوردان سوئیسی هم به ما پیوستند و با اشتیاقی وصف ناشدنی و انگار که چند سال مرا می شناختند خواستار شرکت در گفتگو شدند و گفتند، قبل از انقلاب تا به امروز برای کوهنوردی به ایران می آیم و اینجا را بسیار دوست دارم.
یکی از کوهنوردان کارمند سازمان آب فنلاند می باشد و آن دیگری هم نقاش است و چند کاغذ طراحی شده از دماوند و شهر تهران و لاسم را به من نشان می دهد.
مدیریت فدراسیون کوهنوردی پلور لیسانس برق و پنجمین سالی است که مسئولیت مجموعه کوهنوردی پلور را عهده دارد و در این زمینه فعالیت می کند. وی می گوید: این بنا در زمینی به مساحت سه هکتار متعلق به منابع طبیعی آب اسک است که به صورت استیجاری واگذار شد و ما هم دنبال گرفتن سند آن هستیم.
ساختمان فدراسیون دارای نه سوئیت است و یک سالن صخره نوردی استاندارد است که در سطح کشور بی نظیر و تمام مسابقات در اینجا برگزار می شود. همچنین سالن «دراتولینگ» یخ نوردی مصنوعی هم دارد که رشته ای جدید در ورزش است که چند سالی می شود در اروپا به آن پرداختند.
جعفر حسین پور اظهار داشت: فدراسیون خدمات خوبی را به کوهنوردان می دهد و در ازای هر شب اقامت برای ایرانیان شبی هیجده هزار تومان و خارجی ها بیست هزار تومان بدون غذا البته آشپزخانه در اختیار آنهاست.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص قوانین فدراسیون هیچ مدرکی جز کارت ملی و شناسنامه پذیرفته نمی شود و پس از روئیت مندرجات داخل شناسنامه و مشاهده مشخصات صفحه ازدواج یک اتاق جداگانه در اختیار زوجین قرار می دهند.
این مسئول با بیان اینکه فدراسیون شش اتاق و دارای حمام و آب گرم و شوفاژ است افزود؛ در اینجا اتاق خانم ها و آقایان ایرانی از هم جداست ولی در مورد خارجی ها این موضوع با تفاوت بیشتر به صورت دسته جمعی زندگی می کنند.
میریت فدراسیون کوهنوردی پلور تصریح کرد: بیشترین صعود ایرانی ها و خارجی ها در تابستان می باشد و از کشورهای آلمان و در رشته اسکی و کوهنوردی فعالیت می کنند همچنین کوهنوردان لهستان و اسپانیا نیز به اینجا می آیند.
حسین پور بیان داشت: این فدراسیون فعالیت کوهنوردی اش برای سه تا چهار ماه است و دارای سه عضو می باشد و زمستان به دلیل شرایط نامساعد منطقه نیمه تعطیل می باشد.
البته صعود زمستانه تجهیزات بالایی می خواهد که هر کسی بخاطر بالا بودن هزینه ها از عهده آن بر نمی آید.وی افزود: جاذبه های ایران برای کوهنوردان خارجی جالب و در عین حال مهم می باشد و بر خلاف سم پاشی ها علیه کشورمان که تاثیر بدی در برقراری ارتباط اولیه آنها نسبت به ما گذاشته بود ولی با دیدن صحنه های واقعی از برخورد و منش انسانی عاشق مردم ما شدند.
حسین پور در پایان گفت: متاسفانه قله دماوند به علت ساخت و سازهای غیر مجاز در منطقه، چرای بی رویه دام و معدن کاوی، موجب آلودگی فراوان زیست محیطی شد که مانع به ثبت رسیدن جهانی این اسطوره بی نظیر صلابت شده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه , بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :