بازارر های شبانه برای دست فروشان

حیدر آخایی
نگاهی به وضعیت دست فروشان در آمل که هر روز به تعداد آنان اضافه تر می شود ، توسعه لجام گسیخته دست فروشی را نوید می دهد.
دست فروش هایی که کم کم به مغازه های سیار تبدیل شده اند، بساط های روزانه و بساط های شبانه!؟
از منظر اجتماعی اگر نبود شغل و دغدغه معشیت مردم را در نظر بگیریم، به این نکته می رسیم که خوب اینها هم خدایی دارند و دارند کسب و کار می کنند و در این وضعیت اقتصادی نباید جلوی آنها را گرفت! و همین نگاه ها کافی بود که حقی برای دست فروشان ایجاد شود ، که برگشت و جمع کردن آنها به معضل تبدیل گردد همیشه آسیب ها از بی فکری ها و تصمیمات زودگذر شکل می گیرد ، حقوق هزاران واحد صنفی که محل های کسب ثابت دارند – مالیات می دهند ، موظف به اجرای قوانین کسب و کار هستند، عوارض به شهرداری می دهند و امنیت را نیز باعث هستند نا دیده گرفته می شود.
چند روز پیش بازاریان رشت با تجمع در مقابل استانداری به موضوع دست فروشی در پیاده روها که باعث رکود مغازه ها می شود پرداختند در شهرهای دیگر هم اپیدمی دست فروشی باعث اعتراض صنوف شده است که در خیلی از جاها با ارائه راهکارهای مناسب نتوانستند به این مشکل غلبه کنند .
شهردار آمل نیز ضمن اعتراف به این معضل به دلیل همان موارد که در بالا عرض شد، جمع آوری دست فروشان را دارای عواقب و فشارهایی دانست که عملا کار را غیر ممکن خواهد کرد اما پیشنهادی قابل توجه در کنار آن ارائه کرد، بیایید مثل تمام این بازارهای شبانه ایجاد کنیم ، هر چند این عمل نیز حقوق صنوف را ضایع می کند اما به چند دلیل می تواند راهکار مناسبی باشد البته به شرطی که در حد حرف و افاضات در جلسات نماند.
بازارهای هفتگی در حال حاضر بیشتر به عرضه مواد غذایی معطوف شده است که روال خود را سالهاست که طی می کنند اما اگر مکان بزرگ و قابل دسترسی را در یک نقطه شهر ایجاد کنیم و دست فروشان با اجاره اندک و اما شناسایی شده و شناسنامه دار در آن محل بساط خود را پهن کنند به شرطی که هیچ دستفروشی در شهر حق پهن کردن بساط نداشته باشد ضمن ساماندهی این پدیده نازیبا می تواند به عنوان یک جاذبه نیز تبدیل شود.
اما آنچه در این ماه پایانی سال نیاز است ، این است که شهردار محترم مثل خیلی از کارهای جهادی خود این موضوع را اجرایی و به سرانجام برساند.
امید است با حمایت های دستگاه های دیگر حداقل با این روش دست فروشان ساماندهی شوند و حقوق صنوف و مصرف کنندگان نیز نادیده گرفته نشود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :