Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

گفتگوی اختصاصی صبح آمل با فاضله رشیدی یکی از برترین های IQMAS در آمل؛ خواستم و توانستم

برنامه ای كه تقریبا این روزها همه گیر شده و اكثر كودكان دوران ابتدایی آن را تجربه می كنند IQMAS است که یک برنامه حساب ذهنی منحصر به فرد برای رشد کودک است. این برنامه با استفاده از یک سیستم محاسبه نوآورانه با به‌کارگیری چرتکه سبب پویایی نیمکره‌ چپ و نیمکره‌ راست مغز به طور هم ‌زمان می‌شود.
طرح توسعه و محاسبه ذهنی با استفاده از «چرتکه» یک تمرین منحصر به فرد برای رشد ذهنی کودکان است. این برنامه با استفاده از یک سیستم نوآورانه محاسبه ای با به کارگیری چرتکه سبب توسعه مغز یا به عبارتی سبب توسعه نیمکره چپ و نیمکره راست به طور همزمان می‌شود. دانش‌آموزان در سنین بین ۵ تا ۱۳ سال با یادگیری انجام محاسبه ذهنی با سرعت و دقت، ظرفیت ذهن خود را توسعه می‌دهند که این سبب بهبود مهارت‌هایی نظیر مدیریت زمان، تمرکز و توانایی حل مساله می‌شود که در موفقیت آنها در همه رشته‌ها و زندگی روزمره نقش اساسی دارد.
دانش آموزان در سنین بین 5 تا 13 سال با یادگیری محاسبه ذهنی سریع و دقیق ظرفیت ذهن خود را توسعه می‌دهند که این سبب بهبود مهارت‌هایی نظیر مدیریت زمان، تمرکز و توانایی حل مسأله می‌شود که به موفقیت در همه رشته‌ها و زندگی روزمره می انجامد. برنامه IQMAS نه تنها منجر به ایجاد اعتماد به نفس و تسلط در انجام محاسبات می‌شود، بلکه این برنامه با ایجاد یک چهارچوب زیربنایی سبب توسعه مهارت‌های مورد نیاز یادگیری در مدرسه و زندگی روزمره کودکان می‌‌گردد.
این برنامه دارای ۱۰ ترم برای دانش‌آموزان ۸ تا ۱۳ سال و ۱۳ ترم برای دانش‌آموزان ۵ تا ۷ سال است که طی سال ‌گذشته دانش آموزان عزیز در مسابقه مذکور شرکت کردند و توانستند رتبه‌های قهرمانی، اول، دوم و سوم استانی و کشوری را از آن خود کنند که در این خصوص صبح آمل گفتگویی دوستانه را با یکی از برترین های این طرح بزرگ انجام دادیم که نظر خانواده ها خصوصا والدین عزیز را که نقش مهمی در هدایت فرزندان به سوی دستیابی به بهترین های علمی دارند به مطالعه آن جلب می کنیم.
فاضله رشیدی هفت ساله، سال گذشته در پیش دبستانی منتظران وابسته به سپاه آمل ثبت نام و زیر نظر مربی پرتلاش و مهربان «خانم اسلانی» آموزش های ابتدایی را در خصوص حروف و کلمات و روخوانی قرآنی یاد گرفت و کاردستی های وابسته به آن را هم درست کرد. این کودک خردسال با استعداد آملی که در رشته محاسبات ذهنی است، پس از کسب مقام نخست در مسابقات استانی به مرحله کشوری راه یافت و در آنجا نیز با سعی بسیار صاحب مقام شد و در رده دوم قرار گرفت. وقتی از او پرسیدم چند سال داری ؟ گفت: تازه رفتم تو هفت سالگی! از همین سوال اول متوجه شدم كه چه ذهن آماده ای دارد. او که 7 سال سن دارد و ساکن شهرستان آمل است، می‌گوید: سال اول ابتدایی ثبت نام کردم و با توکل به خدا و تلاش خودم می خواهم با بهترین نمره قبول شوم و با توجه به علاقه به محاسبات ذهنی و ریاضی در این کلاس‌ها حاضر شدم. یکی از استعدادهای آینده دنیای IQMAS است که در حال حاضر با مربی خود و با حضور در آموزشگاه؛ آموزشهای لازم را می بیند. فاضله مانند تمام کودکان دنیا به سرگرمی ها و بازیهای کودکانه علاقمند است و در کنار تمرینات تست هوش که به صورت روزانه و در زمانهای مختلف انجام می شود نقاشی کرده و یا در پارک تفریح می کند.
قهرمان کوچولوی ما از مزایای چرتکه می گوید که هم تمرکز را بالا می برد و هم از نظر دیداری قوی می شوند.

IQMAS در آمل
این موسسه با مدیریت خانم قلی نژاد زیر نظر مبتکران و آموزش و پرورش وجود دارد که در آن علاقمندان پس از ثبت نام زیر نظر مربیانی کارکشته و دلسوز آموزش های لازم را فرا می گیرند البته مبنای کارشان یادگیری زبان انگلیسی است که به صورت سوال و پرسش انجام می شود.
مادر فاضله می گوید؛ تعریف اگر نباشد فاضله از کودکی هر چه را که به او یاد می دادیم خوب می فهمید و هر جایی که وارد می شد پیشرفتش بسیار خوب بود و وقتی در پنج سالگی به مهد کودک رفت و مربی شان خواندن را به او یاد داد متوجه شدم آموزش پذیری اش بسیار بالاست و خیلی راحت همه چیز را یاد می گیرد ولی از آنجائیکه برای سال بعد«اول راهنمایی» تکراری نشود زیاد ورود پیدا نکردم. با همان چند تا حروف راحت می توانست بخواند و استعداد و هوشش از بچه های هم سطح خودش بالاتر بود و یکی از دوستان به بخاطر قدرت یادگیری و هوش بالایش پیشنهاد داد او را در کلاس چرتکه ثبت نام کنیم.
مادر فاضله می گوید؛ از مهر ماه سال گذشته IQMAS را شروع كرده است و در مدت یك ماه جهشی فوق العاده داشته و در سایه زحمات مربی اش خانم آخانی و همچنین تلاش مضاعف خودش، قهرمان كوچكمان توانسته سطح كيدز استارت aاستارت B استارت AB استارت پلاس بيسيك روگذرانده و الان هم در سطح اينتر a هست. کارهایش هدفدار است. برای یادگیری و استفاده از اموزش مربیان هفته ای یکبار در کلاس درس شرکت می کند که وقت زیادی از بچه ها گرفته نمی شود از طرفی برای یادگیری بهتر فاضله پس از پایان درس می ماندم تا روش کمک به دخترم را در کلاسهای جبرانی بشناسم.
یادم می آید از کودکی اگر کاری را شروع می کرد تا آخرش انجام می داد و نیمه کاره رهایش نمی کرد حتی اگر خوب بلد نبود خسته نمی شد و کم نمی آورد و از همه چیز تا آخرش استفاده می کرد مثلا یک مداد رنگی را شاید تو دستش جا نشود ولی عادتش هست از آن تا جایی که امکان دارد استفاده کند و به قول بابایش هیچ چیز را حرام نمی کند.
فاضله از تشویق خیلی خوشش می آید و می گوید، در همه مراحل کلاس تا مسابقات چون بابا کار داشت و نمی توانست به من برسد مادرم همراهم بود ولی حمایت و تشویق های پدر مهربانم باعث شد تا من به کارم ادامه بدهم.
تشویق کردن انگیزه را بالا می برد
برای موفقیت در هر کاری تشویق و تنبیه به جایش خوب است ولی برای اینکه بچه ای را متوجه کار بدش کنید لازم است تنبیه شود و آن هم به صورت انجام کار باشد مثلا در ازای یک اشتباه اتاقش را تمیز کند ولی تنبیه بدنی اصلا درست نیست و هیچ وقت جواب نمی دهد.
خوش قلب است
در لوح تقدیر مقام اول مسابقات استانی نام خواهرش را اشتباه نوشتند ولی با توجه به زحمت بسیاری که برای به دست آوردنش کشیده بود آن را با افتخار به خواهرش فاطمه داد. در زندگی شخصی اش هم بسیار با گذشت است و سعی می کند خیرش به دیگران هم برسد.
بهره هوشی بالا و کسب رتبه برتر
حضورش در کلاس IQMAS موفق آمیز و همانطور که انتظار می رفت با پیشرفت خوبی همراه بود و پس از چند ماه در مرحله استاني استارت پلاس که در شهرستان بابل برگزار شد به همراه دیگر دوستانش شركت كرد و با پاسخگویی سریع به سوالات توانست مقام اول را به خودش اختصاص دهد.
همچنین پس از آن در مسابقات بيسيك کشور شرکت کرد که رده های سنی، یازده و دوازده ساله هم جزو شرکت کنندگان بودند در صورتی که فاضله هنوز هفت سالش هم نشده بود از مادر فاضله پرسیدم چند نفر در مسابقات استانی شركت كرده بودند، او بین عدد 38 و 37 شك داشت و می خواست در تماس تلفنی از مربی اش بپرسد ولی در لحظه ای قهرمان كوچك ما با صدایی بلند گفت: 40 نفر! این تنها نمونه ای از سرعت عمل و ذكاوت این كودك بود كه من با چشمان خود مشاهده كردم.
نیاز است
به نظر من نیاز است IQMAS به عنوان یک واحد درسی در برنامه های آموزشی لحاظ شود تا همگان از آن استفاده ببرند چون هم هوش شخص را بالا می برد هم حافظه را تقویت می کند و برای افراد آلزایمر بسیار موثر می باشد.
همه لحظات با مادر
برای رسیدن به موفقیت حمایت خانواده ها بسیار ضروری است و خانواده ها به عنوان تنها حامی بچه ها نقش مهمی را بر عهده دارند من مخالف سختگیری هستم چون بچه در سختگیری رشد نمی کند اوایل چون سرعتش پایین بود روزی نیم ساعت صبح و نیم ساعت بعد از ظهر با فاضله کار می کردم ولی الان یک ربع با او کار می کنم و مربی اش هم می گوید تمرین و تکرار باید در زمان کم باشد.
مادر تحصیلکرده نقش مهمی را در پیشرفت فرزند دارد ولی از آنجائیکه شاغلند نمی توانند انطور که لازم است کنار بچه باشند ولی مادران خانه دار تمام وقت خود را صرف آموزش و یادگیری فرزندان خود می کنند. بعضی وقتها بچگی می کردم تا فاضله خسته نشود.
هنگام مسابقات استانی و کشوری با توجه به ترس اعتماد به نفس خوبی داشتم و می گفتم می توانم می توانم می توانم و این انرژی مثبتی بود که به یکدیگر می دادیم.
مزد زحماتم را گرفتم
پس از پایان مسابقه و اعلام نتیجه وقتی به من اطلاع دادند که رتبه دوم کشوری را به دست آوردم از خوشحالی فقط جیغ می کشیدم.
دوست دارم پزشک پوست شوم
در مقابل سوالم که در آینده می خواهی چه کاره شوی گفت؛ می خواهم دکتر پوست شوم چون دو تا شغل هست و هم به ارایش و هم پوست می پردازد و برای اینکه پوست خوبی داشته باشم سعی می کنم حداقل بیشتر از نور خورشید استفاده کنم.
مادر فاضله در پایان پدر و مادران جوان را خطاب قرار داد و گفت: خداوند همه بچه ها را با استعداد خاصی خلق می کند و کافی است والدین با علم و آگاهی به فرزندان خود نگاه و این نبوغ را بشناسند و با حوصله تقویت نمایند، در اینصورت کودکانی متعهد و شایسته به دفعات بهتر از دخترم در عرصه های مختلف علمی، ورزشی و هنری ظهور خواهد نمود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه , بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :