Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/sobheamo/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

شهردار آمل: تعریض بلوار امام رضا (ع) دغدغه اصلی ماست

گزارش اختصاصی صبح آمل از عدم تعریض خیابان امام رضا(ع) با گذشت سه دهه

شهردار آمل:

تعریض بلوار امام رضا (ع) دغدغه اصلی ماست

شهرستان آمل به عنوان یک شهر مرکزی دارای راه ها و میان برهای متعددی است که با توجه به گسترش شهری به پنج خیابان اصلی«امام رضا، هراز، طالب آملی، شیخ فضل ا… نوری و شهید بهشتی تقسیم شده که خیابان امام رضا(ع) یکی از قدیمی ترین خیابانهایی است که هم اکنون به خبرساز ترین خیابانهای این شهر در امر تعریض تبدیل شد.

وجود واحدهای کسبی زیاد در مسیر تعریض نشده و تعیین قیمت پایین شهرداری برای خرید و تملک واحدها متاسفانه همچنان اتمام تعریض بزرگترین خیابان شهری آمل را به بن بست رسانده و این در حالی است که نیمی از جمعیت شهری آمل در مسیر خیابان بزرگ امام رضا(ع) سکونت دارند.

h09

در این میان ظرفیت کم جاده نیز باعث به وجود آمدن ترافیک سنگین و بروز مشکلات عدیده برای کاسب کاران و همشهریان عزیز شده است و باید در نظر داشت که این خیابان شاهرگ اقتصادی در بحث داد و ستد با پایتخت و همچنین ورود گردشگران و زائران مشهدالرضا(ع) و شاهراه حیاتی جهت توزیع برنج «بزرگترین مرکز برنج شمال کشور» به تهران می باشد.

مطلب مهم دیگر وجود شالیکوبی های متعدد اعم از سنتی و صنعتی در این مسیر و روستاهای اطراف نیز به اهمیت این خیابان افزوده و همه این مجموعه عوامل دست به دست هم دادند تا نگاه مسئولان بیش از پیش به آن معطوف شود ولی علیرغم اهمیت موضوع و تلاشهای مکرر مسئولان ذیربط و از طرفی اهتمام مغازه داران مسیر و موافقت اصولی طرفین همچنان این طرح از سه دهه گذشته تا کنون آغاز و بخش قابل توجهی از این خیابان حد فاصل دو راهی نرسیده به اداره پست تا مسجد امام رضا نیمه کاره رها و تبدیل به دغدغه بزرگ شهروندان حتی با روی کار آمدن شهرداران متعدد شده است که امیدواریم این گره به دست امیر ارسلان نامدار شهردار با کفایت و تلاشگر عرصه شهری مهندس امیر سلیمانی باز و به سرانجام برسد که این مهم صبح آمل را بر آن داشت تا در راستای روشن شدن اذهان عمومی شهروندان در جهت شفاف سازی پای صحبت های متعهدانه مسئولان شهرداری و شورایی و شاکیان طرف قرارداد«کاسب کاران» بنشیند و ماوقع جلسات پیاپی شورانشینان را در اختیار خوانندگان فهیم و منتقدان واقعی قرار دهد که توجه شما را به مطالعه آن جلب می نمایم.

تعریض بلوار امام رضا (ع) دغدغه اصلی ماست کما اینکه در روزهای پایانی سال گذشته مبالغ قابل قبولی جهت تملک چندین پلاک این خیابان پرداخت شده و در سال جدید نیز این موضوع با تشکیل ستاد تعریض با جدیت پیگیری خواهد شد

مهندس احمد امیر سلیمانی شهردار آمل در خصوص تعریض خیابان امام رضا(ع) در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه 16 دی سال 90 گفت: شهرداری از واحدهای کسبی که در مسیر تعریض این خیابان باشند حمایت می کند.

همچنین وی در 27 مرداد ماه 91 از تخریب سه واحد تجاری در خیابان امام رضا نبش رضوان 28 با هزینه ای بالغ بر 950 میلیون ریال خبر داده بود که پس از اخذ مصوبات لازم از شورای اسلامی، با مالکین واحدهای فوق به توافق رسید و پس از تخلیه ساختمان، کار تخریب و تعریض انجام شد.

وی در قسمت دیگری از سخنانش گفت؛ به علت هزینه بسیار بالای تعریض این خیابان بسیار مهم، شهرداری به صورت یکجا قادر به تعریض نمی باشد چون اعتبار ملی نیز برای این پروژه توسط دولت در نظر گرفته نمی شود.

اولویت امروز ما تعریض خیابان امام رضا می باشد که باید همه اعضای شورا در این جهت همگام و همسو باشند

خسرو ابراهیم زاده در جلسه بررسی و رای گیری در مورد اصلاح بودجه شورای اسلامی شهرستان آمل که در 28 بهمن 94 با حضور جمعی از بازاریان و کسبه خیابان امام رضا، شهردار، رییس و اعضای شورای شهر برگزار و مورد بحث و بررسی قرار گرفت در جواب جمعی از کسبه های معترض به وضعیت بد جایگیری مغازه ها در این خیابان، مدعی بودند که هیچ گونه تحولی در این خیابان انجام نشده و حتی بعضا شنیده شده که بودجه مربوط به این خیابان در پروژه های دیگری مورد استفاده قرار می گیرد و تا به حال هیچ جواب قانع کننده ای به ما ابلاغ نشده است و حتی شنیده شده که بودجه ای که برای صرف تعریض خیابان امام رضا در نظر گرفته شده بود، صرف پروژه بلوار ولایت شد؛ گفت: اولویت امروز ما تعریض خیابان امام رضا می باشد که باید همه اعضای شورا در این جهت همگام و همسو باشند و برای تعریض این خیابان باید جمعی از معتمدین خیابان امام رضا در قالب کارگروه به همراه چند تن از اعضای انتخابی شورای شهر با مردم این خیابان به گفت و گو بپردازند.

مسعود تسلیمی نیز به وام 4 میلیارد تومانی اشاره کرد و اظهار داشت که این مبلغ را شهرداری از بانک شهر برای تعریض خیابان امام رضا گرفته و این موضوع در صحن شورا مطرح شده بود و پس از رای گیری به تصویب رسید.

و اگر تا الان برای تعریض خیابان امام رضا(ع) کوتاهی داشتیم به این دلیل است که بودجه عمرانی صرف پروژه های عمرانی علی الخصوص پروژه ولایت شمالی شده است.

نایب رییس شورای اسلامی شهر آمل، با بیان اینکه ما تملک مغازه های خیابان های امام رضا را شروع کردیم، خاطرنشان کرد: چند باب مغازه توافق شده که از این تعداد 7 یا 8 باب به مرحله پرداخت رسیده است و قرار شده این وام 4 میلیاردی در همین مسیر تعریض خیابان امام رضا به کار گرفته شود.

اسدا… تورنگ ادامه داد: اعضای شورای شهر آمل متحدا به دنبال تعریض خیابان امام رضا هستند و اگر تا الان کوتاهی داشتیم به این دلیل است که بودجه عمرانی صرف پروژه های عمرانی علی الخصوص پروژه ولایت شمالی شده است .

وی با اشاره به اینکه برای تعریض خیابان امام رضا باید همه اهالی این منطقه با مسیولین همکاری کنند، افزود : برای نتیجه گیری سریع تر این پروژه تمام اهالی و کسبه باید به ما و مسیولین کمک کنند.

تعریض خیابان امام رضا آمل به اعتبارهای کلان ملی نیاز است

فرزین محمودی پاتیˈ عصر سه شنبه 27/6/92 که به همراه رییس و نایب رییس شورای اسلامی شهر آمل در نخستین نشست خبری با خبرنگاران در محل این شورا حضور یافته بود، گفت: برای تملک مغازه ها و واحدهای تجاری و تعریض خیابان امام رضا آمل به اعتبارهای کلان ملی نیاز است که مجموعه شهرستان از فرمانداری و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی باید شهرداری را در جذب این اعتبار یاری کنند.

وی تصریح کرد: شهرداری آمل به استناد مصوبه شورای اسلامی این شهر، واحدهای کسبی و یا مسکونی که تمام یا بخشی از آن در مسیر تعریض بلوار امام رضا واقع شده باشند به میزان دو برابر مبلغ کارشناسی پلاک مربوطه به مالکان مساعدت و در صدور پروانه همکاری خواهد کرد.

خسرو ابراهیم زاده در جلسه پانزده فروردین سال 95 با اشاره به مشکلات و معضلات خیابان امام رضا آمل، بیان داشت: طرح تعریض خیابان امام رضا آمل که سالیان سال بوده صورت نگرفته در اولویت اول شهرداری آمل قرار گیرد.

قیمت پیشنهادی شهرداری متغیر و بستگی به متراژ، ابعاد، بنای مغازه و همچنین موقعیت جغرافیایی آن دارد که از هفتصد هزار تومان شروع و به یازده میلیون تومان نیز رسیده است

مغازه دار با سابقه آملی در ادامه این گزارش، گفت: حدود 50 سال است که در این خیابان مشغول ارائه خدمت به همشهریان عزیز املی هستم. زمان قدیم این خیابان معروف به خیابان شاه بود و بالاترین خیابان در سطح شهر به لحاظ کسب و کاسبی و وجود مغازه ها در داد و ستد روزمره مردم برای تامین مایحتاج عمومی شان بوده بعد خیابان امام خمینی و… در ارجعیت قرار گرفتند.

وی افزود: در گذشته عرض خیابان بیشتر از پنج متر نبوده و به مرور زمان بعضی از مغازه داران عقب نشینی کردند و بعضی ها هم مثل خود ما هنوز عقب نشینی نکردند که باید انجام شود.

این کاسب کار آملی به بحث خبرساز تعریض اشاره کرد و گفت؛ بودجه تعریض خیابان امام رضا(ع) از مدتها قبل مشخص شده ولی متاسفانه در این مدت 25 سال هنوز کاری صورت نگرفته و به خاطر سهل انگاری مسئولین ذیربط و مهم نشمردن این مسئله فقط به خاطر شاهراه هایی که از خیابان امام رضا به سمت های دیگر باز کردند به زعم خود دیگر نیازی ندیدند که خیابان را تعریض کنند و بودجه های اختصاصی به این مهم را صرف پروژه های اعتباری دیگر کردند.

این مغازه دار آملی با اشاره به قیمت پیشنهادی شهرداری برای تملک مغازه ها، افزود: با قیمت های پیشنهادی اینها نمی شود مغازه خرید. در حال حاضر قدمت مغازه ما به بیش از پنجاه سال می گذرد ولی قیمت کارشناسی شهرداری با هزینه ای که ما باید در قبال خرید یک باب مغازه پرداخت کنیم چیزی حدود یکصد و 50 میلیون تومان تفاضل قیمت است و باید در نظر داشت قیمت پیشنهادی شهرداری متغیر و بستگی به متراژ، ابعاد، بنای مغازه و همچنین موقعیت جغرافیایی آن دارد که از هفتصد هزار تومان شروع و به یازده میلیون تومان نیز رسیده است. مسئله حائز اهمیت اینکه در حال حاضر مالک عرصه و عیان را به شهرداری بخشیده که این موضوع ما را با آنها درگیر کرده است. ما هم وکیل گرفتیم که با توجه به اینکه حدود پنجاه سال است که در این منطقه حق پیشه داریم چه باید بکنیم چون پولی که در قبال واگذاری مغازه به ما می دهند پول خرید یک دکه هم نشود تا چه رسد به خرید یک باب مغازه.

وی با تاکید بر اینکه مقصر واقعی شهرداری است نه مالک، بیان داشت؛ شهرداران کلان شهرهای بزرگ چون مشهد و تهران در قبال تملک مغازه در جهت تعریض و بازگشایی خیابان های اصلی شهر مبالغ بیشتری را پرداخت کردند که با آن پول در جاهای دیگر برای خود مکان کسب باز نمایند ولی در آمل موضوع فرق می کند و آن اینکه کمتر از قیمت واقعی پول می دهند که این امکانپذیر نمی باشد چون در حالت عادی هم ما مغازه داران با سیلی صورت مان را سرخ می کنیم و توان پرداخت هزینه بیشتر را نداریم بنابر این مجبور می شویم مبلغ پیشنهادی شهرداری را قبول و به عنوان سپرده های دراز مدت در بانک سرمایه گذاری کنیم و بعد از یک عمر کاسبی در انزوا و از سود بانکی آن استفاده کنیم و مقصر هم هیچ نهادی جز شهرداری نیست چرا که باید مالک را با قیمت خوب و منصفانه راضی نگه دارد.

قانون دست مالک را باز گذاشته و او را محترم شمرده ولی باید هوای مستاجری چون ما که سر قلفی داریم را نیز باید داشته باشد. حتی در سالهای گذشته بارها طی نشست هایی که با شهرداران گذشته داشتیم قولهای مساعدی به ما می دادند که تا به حال انجام نشده است.

وی به اخرین بازدید شهرداری اشاره کرد و گفت: تیرماه 94 پای قرارداد تعریض خیابان امام رضا را امضا کردیم تا اینکه شب عید آمدند و این مغازه هایی را که در حال حاضر بسته است تعدادی از مغازه داران در ازای فروش مغازه به شهرداری نه تنها پولی دریافت نکردند بلکه محل کسب شان نیز بسته می باشد و با وعده های امروز و فردا و ماه بعد هنوز سرگردان می باشند.

مغازه دار دیگری که بیش از 30 سال سابقه کاسبی در بازار را دارد درباره وعده وعیدهای مسولین ذیربط در خصوص تعریض این شاهرگ اقتصادی شهر آمل، گفت؛ سه سال است که اندر خم اتاقهای شهرداری در رفت و آمد هستیم و این در حالی است که زمانی با حضور مالک این مغازه طی صورتجلسه ای قرار شد در قبال دریافت مبلغ 300 هزار تومان از ما مغازه در اختیار ما قرار بگیرد که چک آن موجود است ولی هنوز این کار انجام نشده و مالک هم به رحمت خدا پیوست و زمین هم در اختیار شهرداری قرارگرفته است. دو بار هم به شورای شهر احضار شدیم ولی این حضور ما بی فایده بود. درحال حاضر هفتصد متر زمین، پشت مغازه ما وجود داردکه بلا استفاده مانده و تعدادی از ما مغازه دارها هم که در دکان خالی نشستیم بدهکاریم و از آنطرف مشتری ها هم به ما بدهکارند، انتظار می رود بیایند مکانی را در اختیار ما قرار بدهند و تکلیف مان را مشخص کنند. ما در عجبیم شهرداری با این هفتصد متر می خواهد چیکار کند؟

وی تصریح کرد، مسئولین ذیربط شهرداری و شورای شهر علت عدم تعریض خیابان امام رضا را نداشتن بودجه می دانند و در پاسخ ما هم فقط وعده می دهند که ماه بعدی سال دیگر و با این قولها فقط ما را قانع می کنند.

این کاسب کار درباره چگونگی قیمت پیشنهادی شهرداری گفت: در این مسیر هر مغازه ای را به متراژی از قرار متری یازده میلیون تومان می خرند.

مغازه داری که 60 سال مشغول فعالیت می باشد؛ گفت؛ حدود چهل سال از این 60 سال  را بنده با پروانه کسب در اینجا مشغول به کار می باشم و در هر جلسه ای که شهرداری با ما گذاشتند با افتخار شرکت کردیم و قرار شد در قبال واگذاری یک دهنه مغازه به ما بدهند و نامه هایش نیز نزد ما موجود می باشد و در همان نشست ها خودشان موافقت کردند که کار را پیگیری و اجرایی کنند ولی هنوز هیچ خبری نیست و این در حالی است که حاج آقا جلالی و طاهری هفتصد متر زمین خودشان را به طور رایگان در اختیار شهرداری قرار دادند. ما هر گونه همکاری لازم را با مجموعه شهرداری کردیم و اگر هم کاری تا به امروز صورت نگرفته از سهل انگاری خودشان بوده است.

وی گفت ما خواسته زیاد و نا معقولی جز اینکه در قبال واگذاری مغازه تسهیلاتی چون مکان مناسب به ما بدهند، از مسئولین ذیربط نداریم.

آری این قسمتی از درد دلهای مغازه داران مسیر تعریض بلوار امام رضا(ع) و دغدغه مسئولین دست اندرکار در خصوص اهمیت این خیابان قدیمی و تسریع در انجام پروژه در کمترین زمان ممکن است. موضوعی که سالها و با روی کار آمدن شهرداران متعدد همچون زخم قدیمی باقی مانده و درمان نشده است ولی نباید از حق گذشت و تلاشهای شهردار جوان مهندس امیر سلیمانی را نادیده گرفت. روزهایی که شخصا و با حضور در محل کسب مغازه داران، پای درد دلشان نشست و با تمام وجود به حرف های شان که از جنس درد بود گوش فرا داد تا با بهترین عدله راهکاری مناسب و مقتضی با بودجه این مشکل را حل نماید که امیدواریم چنین شود و ما شاهد تعریض این شاهراه اقتصادی و بازگشایی آن باشیم.

 

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه بخوانید ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :