دوشنبه 4 مهر 1401
آخرین خبرها
خانه » اخبار آمل » نظارت بر اجرای خدمات مهندسی، مهم ترین انتظار از سازمان نظام مهندسی است

نظارت بر اجرای خدمات مهندسی، مهم ترین انتظار از سازمان نظام مهندسی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران:
نظارت بر اجرای خدمات مهندسی، مهم ترین انتظار از سازمان نظام مهندسی است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران، گفت: یکی از مهمترین انتظاراتی که در سطح کلان از سازمان‌نظام‌مهندسی ساختمان داریم، نظارت بر اجرای خدمات مهندسی و رعایت قانون و مقررات است که زمینه رشد و توسعه مهندسی در استان را در پی دارد.
به گزارش صبح آمل و به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران، رضا علیخانی در مراسم گرامیداشت روز مهندس که در سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران برگزار شد با بیان اینکه مهندسان افراد فرهیخته ای هستند که در مسیر رشد، عمران، آبادانی و توسعه کشور و استان تلاش می کنند، افزود: مهندسی، برنامه‌ریزی، یعنی ساختن با قدرت تجزیه و تحلیل مسائل، تعهد و تلاش در راه رسیدن به حل مسئله، عمل کردن به استانداردها و قوانین و مقررات است.
وی یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی را فرهنگ سازی و ارتقاء رشد جامعه نسبت به قوانین و مقررات دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان اصلی ترین عامل کنترل در امر ساخت و ساز باید نقش پررنگی در این بین داشته باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: تمامی سازمان‌هایی که در حوزه عمرانی استان فعالیت می‌کنند مکلف هستند در راستای بهبود کیفیت عمرمفید سازه ها با رعایت و الگوگیری از قوانین و مقررات و الزامات مصوب نظام مهندسی با اجرای کامل مقررات ملی ساختمان موجب حفظ منابع و سرمایه هنگفتی که در بخش ساخت و ساز در گردش است، باشند.
علیخانی تقویت حضور مهندسی بر عرصه های ساخت و ساز شهری را از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خواستار شد و گفت: فرهنگ سازی در حوزه ساخت و ساز باید اولویت اول سازمان باشد چراکه تا مردم رعایت استانداردها و اصول فنی و مهندسی را به عنوان یک ضرورت در ساخت و ساز نپذیرند تلاش‌های مهندسین ما بی نتیجه خواهد ماند.
وی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی در نقش حاکمیتی خود باید هدایت و راهبری جامعه مهندسین را در چارچوب ضوابط و مقررات عمل بعهده داشته باشد و در نقش حمایتی خود که بطن کار عمرانی با جامعه مهندسین است تمام قد از آنان حمایت کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با تاکید بر اینکه در رعایت مقررات ملی ساختمان و ایمنی ساخت و ساز باید نظارت بیشتری صورت پذیرد، گفت: سازمان نظام مهندسی برای انجام وظایف ذاتی خود که همان نظارت و کنترل بر ساخت و ساز هاست نیازمند تدوین سند چشم انداز ده ساله در استان است و برای دستیابی به اهداف سازمانی و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز باید بر تدوین این سند همت گمارد.
علیخانی بر رعایت جدی مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان، ماده ۳۳ نظام مهندسی ساختمان کشور و مبحث ۱۹ مقررات ملی تاکید کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی باید در جهت توسعه کمی و کیفی ساخت و ساز، نسبت به دستاوردهای نوین دانش بنیان، فناور محور با به کارگیری روش‌های نوین در صنایع ساختمانی هم در بخش سخت‌افزار و هم در بخش نرم‌افزاری اقدام و ممارست کند.
وی از ایجاد مرکز مطالعات و پژوهش های توسعه ای و عمرانی در استان به عنوان بازوی مشورتی حوزه عمرانی متشکل از کمیته های مختلف خبر داد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران می تواند به عنوان یکی از این کمیته‌های مشاور امین ما در حوزه عمرانی باشد.

>>>ثبت در14 اسفند 1400
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*