چهارشنبه 26 مرداد 1401
آخرین خبرها
خانه » اخبار آمل » مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد در گفت وگو با صبح آمل: تخصیص 30درصد سهم اشتغال مازندران به محمودآباد

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد در گفت وگو با صبح آمل: تخصیص 30درصد سهم اشتغال مازندران به محمودآباد

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه کشاورزی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور است، افزود: کشاورزی در محمودآباد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بیش از ۳۰ درصد سهم اشتغال بخش کشاورزی را در این استان به خود اختصاص داده است در حالی که میانگین سهم اشتغال کشوری در این بخش ۱۸ درصد است.
احمد صادقی اظهار داشت: شهرستان محمودآباد دارای خاک حاصلخیز برای کشاورزی و مردمانی سخت کوش است.
وی با بیان اینکه به معنای واقعی رونق تولید در روستاهای محمودآباد جاری و ساریست، افزود: مردم روستاهای محمودآباد در کنار کشاورزی و دامداری در زمینه‌های دیگری همچون گل و گیاه نیز فعالیت‌های قابل توجهی دارند و اشتغال‌های خانگی در این روستا از رونق برخوردار است.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با اعلام اینکه پیش بینی می شود امسال 30 هزار تن شلتوک از شالیزارهای زیر کشت رتون و نشاء مجدد محمودآباد برداشت شود؛ خاطرنشان کرد: این شهرستان دارای 20 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این تعداد 17 هزار و پانصد هکتار از اراضی به کشت برنج اختصاص دارد و دو هزار و 500 هکتار اراضی باغی است و از مجموع کشت اول و دوم حدود 105 تا 110 هزار تن شلتوک برداشت می‌شود و این مقدار به اندازه 10 درصد تولید استان است. سوتیتر
صادقی با بیان اینکه این شهرستان دارای 84 کارخانه شالیکوبی است گفت: تلاش‌های خوبی صورت گرفته تا کارخانه‌های شالیکوبی مورد اصلاح ساختار واقع شوند تا در تبدیل شالی به برنج از جهت بالابردن و خردشدن جلوگیری به‌عمل آید.
وی بیان داشت: برنج محمودآباد از برنجهای بسیار مرغوب و دارای برند است و ضریب تبدیل آن هم بالا می باشد و با توجه به عملکرد خوب در کشت اول پیش بینی می شود که کشت دوم نیز به همین صورت باشد.
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد از توسعه بخش کشاورزی به عنوان یکی از مباحث مهم در مقوله اقتصاد مقاومتی نام برد و افزود: با تقویت این بخش از طریق حمایت دولت می توان به بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی عینیت بخشید. افزایش بهره وری در بخش کشاورزی موجب افزایش ارزش افزوده، کاهش هزینه های تولید و افزایش کیفیت محصولات می شود که عملی شدن یکی از اصلی ترین اهداف اقتصاد مقاومتی نتیجه آن است.
صادقی اظهار کرد: برای کاهش هزینه تولید در بخش فنی و زیر بنایی تا سال 94 حدود دو هزار هکتار از اراضی شالیزاری محمودآباد تجهیز و نوسازی شدند اما از سال 95 تاکنون حدود 800 هکتار از اراضی شالیزاری در روستاهای خوردونکلا، زنگی‌کلا هرازپی، بائوده علیا و ارمک‌کلا تجهیز و نوسازی صورت گرفته است و همچنین با توجه به اتمام نقشه برداری، طراحی و انجام مناقصه در 250 هکتار از روستاهای معلم کلا، ملا کلا و بائوده سفلی در سال جاری تجهیز و نوسازی صورت گیرد و بدنبال آن هستیم با تخصیص به موقع اعتبارات طرح تجهیز و نوسازی روستاهای حاجی کلای سفلی و علیا، عبدالله آباد و برنجده نیز در سال 99 اجرایی گردد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه لایروبی آب‌بندان‌ها تصریح کرد: حدود 88 قطعه آب‌بندان در محمودآباد به مساحت هزار و 300 هکتار موجود است که به میزان 10 درصد آب‌بندان‌های استان را در بر می‌گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه طبق برنامه مقرر است آب‌بندان‌های سه استان شمالی در طول سه سال آتی لایروبی شود یادآور شد: لایروبی آب‌بندان‌ها در سال گذشته در دو روستای خشت سر و خوردونکلا انجام شد و در حال برنامه‌ریزی هستیم تا دیگر آب‌بندان‌های محمودآباد در سال جاری و سالهای بعد لایروبی شوند.
وی در ادامه گفت: مهمترین دلیل برای طرح تجهیز و نوسازی اراضی، صرفه جویی در مصرف آب است بطوریکه در حالت سنتی برای آبیاری یک هکتار شالیزار به 12 هزار متر مکعب آب نیاز است ولی در حالت مکانیزه به 6 هزار متر مکعب کاهش می یابد پس باید برای مقابله با کم آبی از کشاورزی سنتی فاصله بگیریم.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از بتنی کردن بیش از دو کیلومتر از کانال‌های آبیاری روستاهای کلوده، گالشپل، زنگی کلا، بولیده و خوردونکلا خبر داد و گفت: بتنی کردن کانال‌های آبیاری در روستای بائوده علیا و سایر کانال‌ها در دستور کار قرار دارد که اقدامات لازم را انجام دادیم و در این خصوص نیز اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال تخصیص داده شد.
صادقی از وجود هفت هزار چاه غیرمجاز در محمودآباد خبر داد و خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر و به علت احتمال خشک شدن سفره‌های زیرزمینی، امور آب نسبت به برداشت آب از چاه های غیرمجاز جلوگیری به‌عمل آورده و همین امر موجب شده تا سوخت چاه های غیرمجاز را تایید نکند و شرکت پخش فراورده‌های نفتی به دلیل عدم تایید امور آب برای کشاورزانی که دارای چاه‌های غیرمجاز هستند سوخت اختصاص نمی‌دهد.وی بر لزوم همکاری امور آب نسبت به پروانه دار کردن چاه‌های کشاورزی تاکید کرد و گفت: درحال حاضر امور آب فقط به چاه‌هایی که قبل از سال 85 حفر شده باشند مجوز می‌دهد و تاکنون هزار و یکصد حلقه چاه در محمودآباد از سوی امور آب شناسایی و تایید شدند که تاکنون 700 فقره پروانه صادر شده است.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با اشاره به اینکه تعداد زیادی از چاه‌های کشاورزی در حال حاضر از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند گفت: یکی از اقدامات زیربنایی در زمینه کشاورزی سوق دادن کشاورزان برای استفاده از انرژی‌های پاک است که به همین منظور در سه سال اخیر حدود 15 حلقه از چاه‌های کشاورزی در محمودآباد با استفاده از اعتبارات دولتی تجهیز و برق دار شدند.
صادقی یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را کاهش هزینه تولید اعلام کرد و عنوان داشت: راهکار کاهش هزینه تولید توسعه مکانیزاسیون است و حدود 95 درصد از برداشت برنج مکانیزه می باشد اما در کاشت مکانیزه همچنان مشکل وجود دارد و کشاورزان به این باور نرسیدند که کشت مکانیزه می‌تواند در افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه موثر باشد. شهرستان تا سال 94 تعداد 45 دستگاه نشاکار بود که در حال حاضر با پیگیری جدی مدیریت بالای 250 دستگاه به ناوگان مکانیزاسیون شهرستان اضافه شده است و با اختصاص اعتبارات لازم در این حوزه در شش ماهه اول سال 98 نزدیک به 90 دستگاه دیگر نیز اضافه شده است و به دنبال این هستیم علاوه بر دستگاه نشاکار بانک نشا را نیز توسعه دهیم. وی تصریح کرد: امسال توسعه میکانیزاسیون، اعتباری بالغ بر یک میلیارد و یکصد و هفتاد میلیون تومان تخصیصی بطوری که در سال گذشته 88 میلیارد ریال و در سه سال گذشته نزدیک به 22 میلیارد تومان با توجه به سطح زیر کشت شهرستان تسهیلات پرداخت شده که حدود 30 درصد از یارانه برخوردار است و استقبال خوبی در زمینه خرید کمباین، تیلر، موتور پمپ‌ها صورت گرفته است و امسال هم از یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان اعتبار نزدیک به سه میلیارد تومان آن جذب شده و تا پایان سال ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد یادآور شد: نخستین کشت مکانیزه کشور در سال 96 با حضور وزیر جهاد کشاورزی و همچنین نخستین برداشت مکانیزه در سال گذشته با حضور استاندار وقت در محمودآباد انجام شد.
صادقی در خصوص کارهایی که در زمینه آب و خاک و آبیاری تحت فشار در سال 97 و 98 تحت فشار؛ گفت: نزدیک به 9 میلیارد تومان اعتبارات بخش آبیاری در نظر گرفته شده است و حدود 10 هکتار انجام شد و از 1000 هکتار باغات شهرستان محمودآباد، 5 هکتار مطالعه و هکتاری 13 میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت گردید.وی در ادامه افزود: تسهیلات باید در جهت آبیاری اشتغال در سامانه رصد ثبت شود، بطوری که در سال 95، 164 سهمیه دادند و صد درصد آن جذب شد در سال 96، 163 سهمیه تخصیص دادند که 186 نفر ثبت شدند که 114 درصد افزایش داشتیم . در سال 97 همان سهمیه تخصیصی 163 نفر بود که حدود 234 نفر در سامانه رصد ثبت شدند که 134 درصد افزایش داشتیم.مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد گفت: مشکلات بخش کشاورزی محمودآباد بیشتر در زمینه زهدار بودن اراضی کشاورزی است جدول این زمینها در نیمه دوم سال با بارندگی آبگیر می شود و در خارج از فصل بارندگی که به شروع فصل زراعی بر می گردد با مشکل کمبود آب مواجه هستیم. یکی از کارهایی که باید در این حوزه انجام شود تجهیز و نوسازی این اراضی است که با زدن زهکش های مختلف آب را از زمینها خارج کنیم تا امکان کشت دوم مهیا شود.
صادقی پرورش گل و گیاه را از دیگر ظرفیت‌های بخش کشاورزی محمودآباد برشمرد و اظهار کرد: در این شهرستان حدود 650 بهره‌بردار در زمینه گل و گیاه فعالیت می‌کنند که موجب اشتغال‌آفرینی برای بیش از چهار هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است و سطح گل و گیاه شهرستان از فضای باز و سرپوشیده حدود 80 هکتار است که در بخش گل‌های شاخه بریده رتبه نخست و آپارتمانی رتبه سوم استان را دارا هستیم.
وی تصریح کرد: برای معرفی ظرفیت گل و گیاه محمودآباد برگزاری جشنواره و نمایشگاه سالانه در دستور کار قرار گرفت و هم‌اکنون سه سال از عمر برگزاری این نمایشگاه‌ها گذشته است و درحالی که در سال اول این نمایشگاه فقط 30 درصد افراد بومی شرکت داشتند اما در سال گذشته که سومین سال بود بیش از 70 درصد غرفه‌داران بومی بودند.
این مسئول از برگزاری چهارمین دوره این نمایشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: امسال که چهارمین سال برگزاری این نماشگاه خواهد بود با محوریت تعاونی گل و گیاه که از 20 لغایت 24 آبان ماه می‌شود که در کنار این نمایشگاه نمایشگاه توانمندی زنان روستایی را هم خواهیم داشت که هدف ایجاد اشتغال بیش از پیش می باشد.
صادقی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات در سال 97 انجام شده پرداخت تسهیلات از سامانه کارا بوده که اعتباری حدود دو میلیارد و 250 میلیون تومان در حوزه کشاورزی جهت تجهیز صنایع تبدیلی و تکمیلی شالیکوبی ها، گل و گیاه، مرغداری، شیلات و دامداری تخصیص داده شده اما با تلاش و پیگیری توانستیم مبلغ هشت میلیارد تومان از این موضوع برای شهرستان جذب شد که بخشی از آن سرمایه درگردش و بخش دیگر ایجادی بوده است.وی اظهار کرد: از صندوق توسعه ملی در سه سال اخیر مبلغ سه میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات به شهرستان اختصاص پیدا کرده که در بخش های مختلف کشاورزی توزیع شده است.
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد به پوشش بیمه ای اشاره کرد و گفت: بیمه محصولات کشاورزی یکی از سیاست‌های حمایتی دولت از کشاورزان است که امسال سه هزار و 500 از اراضی برنج کاری بیمه شدند که بی سابقه بوده و در حادثه سیل امسال 30 کشاورز بیمه شده خسارت خود را دریافت کردند و مابقی در قالب سامانه سجاد شناسایی و با تکمیل فرمهای مربوطه در شرف پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان پرداخت شود.
صادقی با اشاره به اینکه زیر تیتر یکی از علت‌های اصلی بیماری‌ها در مازندران مصرف سموم زیاد در محصولات کشاورزی است گفت: تمام تلاش وزارت جهادکشاورزی، سازمان و مدیریت شهرستان کاهش مصرف سموم است و یکی از اقدامات خوب و موثر مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج می باشد و با توجه به اینکه در سال گذشته شاهد اجرای طرح بیولوژیکی برنج در سطح دو هزار و هشتصد هکتار از اراضی شالیزاری بودیم اما امسال با توجه به کاهش اعتبارات و یارانه دولتی برای حفظ سطح زیر پوشش ضمن عقد قرارداد با شرکت تولید کننده زنبور تریکوگراما علاوه بر سهمیه دولتی «هزار هکتار» بصورت خصوصی نیز هزار هکتار اجرا کردیم و اولین شهرستانی هستیم که این کار را انجام دادیم و امیدواریم در سالهای آینده این رقم را تا دو برابر افزایش دهیم. وی هدف از اجرای طرح بیولوژیک را تولید غذای سالم و کاهش مصرف سموم نام برد و گفت: تامین امنیت و تضمین سلامت غذایی یک وظیفه حاکمیتی است و برای دستیابی به توسعه پایدار لازم است و در برنامه پنجم توسعه در بند د ماده ۱۴۳ دسترسی مردم به محصولات کشاورزی سالم مورد توجه جدی قرار گرفته و از تاکیدات مقام معظم رهبری مدظله العالی نیز می باشد اگر چه استاندارد های تولید محصول سالم ( حداکثر مجاز باقیمانده سموم و کود های شیمیایی ) در کشور تعیین گردیده ولی به دلیل اختیاری بودن این استانداردها ، وسعت دامنه تولیدات کشاورزی، ساختار کشاورزی سنتی و معیشتی، بالا بودن سن و پایین بودن سطح دانش و آگاهی جمعیت قابل توجهی از کشاورزان و کامل نشدن زنجیره تولید ( نبود بازارهای مناسب محلی و داخلی ) در حال حاضر تعداد کمی از کشاورزان علاقمند به تولید محصول ارگانیک و سالم هستند. در این خصوص یکی از کشاورزان پیشرو بدون استفاده از نهاده های کشاورزی به ویژه سموم محصولی کاملا ارگانیک تولید و با چند برابر قیمت بازار می فروشد.مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خاطر نشان کرد : صادقی خاطر نشان کرد : در بخش مشاغل خانگی با توجه به اینکه این طرح به عنوان طرح توسعه ملی مشاغل خانگی که از جمله سرفصل های حمایتی حوزه اشتغال می باشد، در سال 95، برای یک نفر به عنوان پشتیبان با تعداد 4 نفر افراد تحت پوشش، در زمینه پرورش زنبور عسل، تسهیلاتی به مبلغ 200 میلیون ریال پرداخت گردید، از سهمیه تخصیص داده شده در سال 1396، به 4 نفر از تولیدکنندگان خانگی قارچ خوراکی مبلغ 1500 میلیون ریال با 16 نفر زیرمجموعه و در سال 97، علیرغم سهمیه اختصاص داده شده به مبلغ 3800 میلیون ریال، 19 نفر از متقاضیان در زمینه های مختلف بخش کشاورزی اعم از پرورش گل و گیاه زینتی، پرورش گاو و گوسفند و تولید و پرورش قارچ خوراکی مورد حمایت قرار گرفته و مبلغ 550 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت پرداخت گردید و از محل صندوق کارآفرینی امید مبلغ یازده میلیارد ریال به تعدادی از باغداران در سال ۹۷ پرداخت شد.
صادقی خاطرنشان کرد: مصرف بهینه کود از اقدامات دیگری است که با برگزاری کلاس های آموزشی درحال انجام است چراکه مصرف کود زیاد به غیر از ایجاد بیماری‌های مختلف موجب به هم خوردن ساختار خاک می‌شود.
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه کلاس‌های مختلفی در زمینه دهکده الگویی از سوی جهادکشاورزی برای کشاورزان برگزار می‌شود افزود: آفت و بیماری‌ها، نیاز کودی، امور اراضی، حفظ کاربری زمین، دام و طیور، تجهیز و نوسازی زمین و گل و گیاه از جمله کلاس‌هایی است که در طول سال برای نیازمندی‌های یک روستا برگزار می‌شود.
این مسئول با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان امسال 443 کلاس برای روستائیان برگزار شد اظهار کرد: علاوه بر این کلاس‌ها سایت‌های الگوی برنج فقط در زمینه برنج با حضور در مزرعه برای کشاورزان آموزش گذاشته می‌شود.
وی درخصوص تشکیل صندوق خرد زنان روستایی تصریح کرد: درحال حاضر چهار صندوق در روستاهای زردآب، برنجده و آهنگر کلا تشکیل شده و همچنین باتوجه به صندوق های تشکیل شده از قبل هم‌اکنون 30 صندوق خرد زنان روستایی در محمودآباد موجود است که با تزریق مبلغی در ابتدا از سوی جهاد کشاورزی و در ادامه پس انداز بانوان در زمینه‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی سرمایه‌گذاری و هزینه می‌شود.
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد یادآور شد: در سال گذشته از این شهرستان دو نمونه ملی در سطح کشور، تولید کنننده جوجه یک روزه و برنج طارم محلی انتخاب گردید و در سال جاری نیز هشت تولیدکننده به عنوان نمونه ملی و استانی معرفی شدند.
صادقی اذعان داشت: محمودآباد دارای 62 مرغداری است که 10 هزار تن گوشت آماده به طبخ تولید و روانه بازار می‌کند که نهاده‌های این مرغداری‌ها توسط تعاونی مرغداران با هماهنگی تعاونی استان و حمایت معاونت امور دام استان تامین می‌شوند. سوتیتر
وی افزود: حدود 44 هزار راس دام سبک و سنگین در محمودآباد نگهداری می‌شود که از بسته رونق و تولید به این دامداران تسهیلات پرداخت می‌شود.
مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد تاکید کرد: به خاطر بافت کشاورزی این شهرستان و توجه به بحث خودکفایی برنج نسبت به تغییر کاربری حساسیت لازم وجود دارد که باید از مبادی قانونی عبور کرده و هرگونه تغییر کاربری منوط به داشتن مجوز است.

>>>ثبت در30 مهر 1398
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*