چهارشنبه 26 مرداد 1401
آخرین خبرها
خانه » این هفته در صبح آمل » صبح آمل در گفتگویی اختصاصی با زهیر میرزایی قاضی دهیار پر تلاش پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل پلور 40 سال پیش شهر بود در سرشماری زمستانه به روستا تبدیل شد!؟

صبح آمل در گفتگویی اختصاصی با زهیر میرزایی قاضی دهیار پر تلاش پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل پلور 40 سال پیش شهر بود در سرشماری زمستانه به روستا تبدیل شد!؟

جمعیت فعلی پلور بر اساس بررسی های به عمل آمده و پروانه صادر شده حدود 5 هزار نفر می باشد و در شش ماهه اول و تابستان به 22 هزار نفر می رسد
که با توجه به آب و هوای خوب و مطبوع و استقبال مسافران و گردشگران اجاره بها بالاست ولی در زمستان به خاطر خوش نشین هایی که به شهر باز می گردند این تعداد به 3000 نفر می رسد که اکثرا متشکل از کسبه و کارکنان رستورانها می باشند
دهیار جوان و پر تلاش پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل از طایفه بزرگ آب اسک است که از پیش دبستانی در پلور بزرگ شد و تا سوم راهنمایی در مدرسه سد لار و بعد هم وانه و سپس به آمل و در دانشگاه رشت تحصیل کرد و الحمدالله پنج ماهی است که به انتخاب شورای دوره پنجم دهیاری پلور را بر عهده گرفت و بیشتر بخاطر عرق پلوری بودنش که از کودکی در آنجا بزرگ شد، خودش را فرزند اینجا می داند و می گوید هر کاری برای این محل بکنم کم کردم و با شوق و اشتیاق خاصی کار انجام می دهم.
زهیر میرزایی قاضی گفت: پلور دروازه ورودی پایتخت به شمال کشور و برخوردار از طبیعت بکر و چشم نواز و مردمانی سختکوش و همراه با ارزش های انقلابی و دلسوز طبیعت سالم است و محور هراز نیز از محورهای مواصلاتی حساس می باشد.
وی با اشاره به جاذبه های توریستی و گردشگری پلور افزود: پلور با توجه به شرایط خاص آب و هوائی جاذبه هایی چون اثر طبیعی و جهانی قله دماوند، سدلار، غارگل زرد، آبشار قلعه دختر و قلعه پسر، دشت شقایق، گذر رودخانه های متعدد و وجود گیاهان داروئی زبان زد خاص و عام می باشد.
دهیار جوان و پر تلاش پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل با بیان اینکه متاسفانه پلور از امکانات شهری محروم می باشد، بیان داشت: 40 سال پیش پلور به عنوان شهر در تقسيمات کشوري و مازندران قرار داشت ولی متاسفانه در زمان شکل گيري شوراها و به خاطر سرشماري که در فصل زمستان انجام شد، به روستا تبديل شد و از آن زمان تاکنون از امکانات شهري محروم است که امیدواریم مسئولان استان با توجه به اين مهم و بررسي زيرساخت هاي موجود آن، با تغيير وضعيت پلور از روستا به شهر موافقت و به پيشرفت منطقه کمک کنند.
میرزایی قاضی خاطرنشان کرد: اين روستا زيرساخت هاي لازم برای شهر شدن را دارد و با پيگيري هايي که شورا در زمان استاندار قبل انجام داد، پس از بررسي هاي مختلف با شهر شدن پلور موافقت شد اما با شروع به کار دولت دوازدهم و تغيير استاندار مازندران نتيجه نهايي حاصل نشد.
وی با بیان اینکه ظرفيت و زيرساخت هاي موجود و همچنين جمعيت پلور از شهرهاي اطراف آن بيشتر است، افزود: پلور از نظر تعداد جاذبه هاي گردشگري در کشور کم نظير و با توجه به موقعيت جغرافيايي مي توان گفت که نخستين منطقه مسکوني ورودي مازندران است و با دارا بودن بلندترين قله ايران، حوضچه هاي آب معدني، تنها آبشار يخي خاورميانه، دشت بسيار زيباي شقايق، غارهاي مختلف و… نيازمند توجه ويژه مسئولان استان است.
دهیار پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل ادامه داد: از زمان شروع به کار در دهياري تمرکز را روي طرح هاي درآمدزا براي پلور گذاشتيم و اميدواريم بتوانيم با بهره برداري از طرح هاي تعريف شده، ظرفيت اقتصادي اين منطقه را ارتقا بخشيم و در نخستین اقدام با اجاره زمین بیش از سه هزار متری در بستر رودخانه در انتهای مفت آباد پلور از امور آب، اولین پارک و بوستان پلور را با فضای سبز و زیبایی همراه با نمازخانه، سرویس بهداشتی، کانکس های چوبی 9 متری، ست های ورزشی، تاپ و سرسره، میزهای پینک پنک، بیلیارد، فست فود، سالن گلف، چایخانه و همچنین ورزشهایی که در حال حاضر در شهرهای دیگر فوق العاده طرفدار دارد و جذب توریست خوبی برای پلور خواهد داشت احداث نمودیم که انشاءالله به یاری خدا تابستان امسال شاهد افتتاح و بهره برداری آن خواهیم بود.
میرزایی قاضی بیان داشت: مجسمه هایی با نمادهایی از لار و پلور مثل ماهی قزل آلای خال قرمز، بز کوهی، کبک و … داخل رودخانه و در مجاورت پارک کار می شود.
وی اظهار داشت: ست های ورزشی 21 پارچه در جاده لار پلور و در مسیر پلور قاضی مزرعه برای استفاده ورزش دوستان نصب شده که استقبال بسیار خوبی از طرف همشهریان شده و تلاش مان بر این است تا مسیر جاده سلامت سنگفرش و حریم جاده نیز رعایت شود.
دهیار پلور از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل به احداث مجموعه تفریحی در پلور اشاره کرد و گفت: زمین شش هکتاری از منابع ملی واقع در پشت پاسگاه پلور و دامنه کوه خریداری که جاده سازی و بیس اولیه کار انجام شد و نقشه کشی هم صورت گرفته و در این خصوص سرمایه گذارانی را جذب کردیم تا مکانی شاد و مفرح به همراه سالن ورزشی، اسب دوانی و … احداث کنیم تا از طریق این درآمدها پلور را به سمت شهر شدن هدایت کنیم کما اینکه 30 سال گذشته شهر بوده است.
میرزایی قاضی با بیان اینکه درآمد دهیاری فقط از اخذ پروانه ها بوده، تصریح کرد: ساختمان دهیاری در زمینی به مساحت ۱۶۰ متر در ۳ طبقه با زبربنای ۴۰۰ متر بنا و تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شد و برای ساخت طبقات دیگر ساختمان از قبیل مهمانسرا و اتاق جلسات به دلیل کمبود اعتبارات نیمه کاره باقی مانده است و دهیاری پلور تا به امروز درآمدی جز اخذ پروانه نداشت که این رقم سالانه به بیش از یک میلیارد نمی رسید ولی هزینه های جاری و عمرانی از قبیل هزینه های راننده لودر، ایسوزو، کاپرا، نیسان، ال نود، سوختی و پذیرایی از میهمانان زیاد است.
وی با بیان اینکه جمعیت پلور فصلی است، خاطرنشان کرد: جمعیت فعلی پلور بر اساس بررسی های به عمل آمده و پروانه صادر شده حدود 5 هزار نفر می باشد و در شش ماهه اول و تابستان به 22 هزار نفر می رسد که با توجه به آب و هوای خوب و مطبوع و استقبال مسافران و گردشگران اجاره بها بالاست ولی در زمستان به خاطر خوش نشین هایی که به شهر باز می گردند این تعداد به 3000 نفر می رسد که اکثرا متشکل از کسبه و کارکنان رستورانها می باشند.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل با اشاره به اینکه تاسیسات آبی پلور نیاز به ترمیم و اصلاح دارد؛ گفت: جمعیت شناور و فصلی پلور مشکل کمبود آب شرب و قطعی مکرر خصوصا پیک زمان مصرف با توجه به اینکه اداره آب و فاضلاب شهری در پلور مستقر است را به دنبال داشت که بر اساس آن نارضایتی عمومی نیز به آن اضافه می شد که ما با هزینه های شخصی بالای 30 شکستگی لوله های اصلی را با بست های 400 تا 500 هزار تومان بستیم که آب وصل شد. برای پاکسازی منبع های آب از اداره آب و فاضلاب مجوز گرفته و از آنجائیکه قبلا آب کلرزنی نمی شد و در مسیر ما برق وجود نداشت دستگاه هیدرو کلراتور بدون برق را خریداری کردیم که پس از کلرزنی آب پخش می شود.
وی به ساخت منبع آب اشاره کرد و افزود: اتمام ساخت منبع یک میلیون و دویست هزار لیتری آب پلور به لطف و تلاش پیگیرانه نماینده مردمی آمل و لاریجان بوده که با توجه به روستا بودن ولی به عنوان یک شهر به ما نگاه کردند و چهارصد میلیون بودجه از یک میلیارد تومان برای لوله کشی منبع به تصویب رسیده و اختصاص داده شد که صد میلیارد آن به حساب آب و فاضلاب استان برای پلور واریز شده و از گل زرد تا محل منبع به فاصله هفت کیلومتر لوله کشی شد که مابقی نیز با حمایت دکتر یوسفیان تامین خواهد شد.
میرزایی قاضی گفت: پلور فاقد آرامستان است و تا به حال فکری به حالش نشده بود و خانواده ها متوفیان خود را به آب اسک یا بهشت امامزاده هاشم می بردند از اینرو تصمیم بر این شد تا آرامستانی را در منطقه احداث کنیم.
وی با بیان اینکه پلور به لحاظ جاذبه های توریستی می تواند قطب گردشگری در کشور باشد؛ گفت: غار گل زرد تنها غار آبی آهکی بین مازندران و تهران دارای قندیل های چند متری آهکی است که طی چند صد سال به وجود آمده و هنوز زنده و فعال می باشد و آهک تولید می کند همچنین دریاچه هایی به عمق چهار تا شش متر با آب زلال و خنک در اوج گرمای تابستان دارد و در واقع غار علی صدر دیگری است که مظلوم واقع شده و طی مکاتباتی با یکی از سرمایه داران بخش خصوصی تصمیم بر این شد غار علی صدری در نزدیکی تهران با تمام امکانات احداث شود که جذب توریست زیادی برای پلور خواهد داشت.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل به نبود هتل در پلور اشاره کرد و گفت: نبود هتل در پلور باعث افزایش اجاره بهای خانه ها شد که در این خصوص هزار متر زمین خریداری و با کمک سرمایه گذار آملی هتلی هشت ستاره احداث می شود که هزینه های پروانه واریز شده و در حال صدور می باشد که انشاءالله یکساله تمام و مورد بهره برداری قرار می گیرد که با رایزنی های صورت گرفته یک یا دو اتاق نیز به مهمانهای دهیاری پلور بدون پرداخت هزینه اجاره اقامت اختصاص یابد.
میرزایی قاضی افزود: پلور ورودی پارک لار است که دارای «گضل دره، ولارو، سفیداب، آرو، دیواسیا و استخر گرو که تنها آب معدنی است که بالای کوه می باشد و آبش سرد همراه با گوگرد و دارای دو قلقل بزرگ در وسط می باشد که شیرجه زدن در آن به خاطر سردی آب سخت و محال می باشد و هیچ موجود زنده ای در آن نیست و نقل است در گذشته گوسفندان دارای بیماری «گَر» را داخل آن می بردند که گوگرد آن بیماری را از بین ببرد.
وی به گونه های بی نظیر در پلور اشاره کرد و گفت: جاذبه های فراوانی از جمله بزهای کوهی، ماهی قزل آلای خال قرمز وجود دارد که سرچشمه اش در لار می باشد و پرندگانی چون کبک، عقاب، گونه مارهای کمیاب و گونه های مختلف گیاهی مثل قارچ کوهی، شُوال یا به قول تهرانی ها شوید کوهی، پیازک، سِرِشَک، سیرَک است که .
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل خاطرنشان کرد: کوهنوردان و توریست های خارجی زیادی از کشورهای دیگر برای فتح قله به فدراسیون کوهنوردی در پلور مراجعه می کنند که بازدیدشان از غار گل زرد، چِپَک و لار درآمد خوبی برای پلور خواهد شد.
میرزایی قاضی تصریح کرد: دشت شقایق لار از زیبایی های توریستی و گردشگری پلور می باشد که در بیست روز از سال شکوفا می شود و عکسهایش در کتب درسی می باشد و با وجود تبلیغات زیاد در صدا و سیما ولی مظلوم واقع شده و اطلاع رسانی ضعیف بوده و علاقمندان نمی دانند این بیست روز کدام فصل از سال است که این مستلزم برگزاری جشن شقایق است و انشاءالله شوراهای منطقه و شورای انطباق لاریجان آن را ثبت و اولین جشن گرفته شود و با تشکیل غرفه های نان کوهی، شیرینی محلی، لبنیات و میوه و … آئین و سنت مردم به میهمانان و شرکت کنندگان ارائه شود.
وی بیان داشت: مزرعه قاضی مزرا یکی از مناطق توریست پذیر با خانه های سنگی و جاده های خاکی و طویله های رو باز سنگی است که با ورود به آن انسان به صد سال پیش بر می گردد که توان جذب توریست بالایی دارد.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل ادامه داد: آبشار گُوکِنا در منطقه گل زرد واقع شده و یکساعتی به سمت کوهها پیاده روی دارد و انتخاب این نام به خاطر اسکان دامداران و مالدارانی ایل چِپَک بوده است. دره تاریون، پل قلد«پل 180 درجه پشت لار» و تنگه پشت آن را تنگه تاریون می گویند که قبلا احشام در آن نگهداری می شدند به نام «کِهِل» که هوای فوق العاده سرد در اوج گرمای تابستان دارد و سرمایه گذار آن را سرمایه گذاری و برای ورود و استفاده طبیعت دوستان و علاقمندان باز کرده است که متشکل از دو قسمت رستوران و سنت سرا و چایخانه می باشد. کنار آن «تاریون تنگه» وجود دارد که تهرانی ها از آن به نام دره زمان یاد کردند چون آدمی را به زمانهای قدیم می برد و داخل آن دریاچه به عمق یک تا دو متر است که در آن شنا می کنند و دارای سرسبزی و درخت می باشد.
میرزایی قاضی گفت: امامزاده اسماعیل یکی از امامزاده های معروف پلور می باشد که کنار رودخانه واقع و مردم و زائران احترام بسیار زیادی برای آن قائلند و برای زیارت و استراحت در خانه های آنجا داریم سکنی می گزینند.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل تصریح کرد: شبکه گازکشی پلور انجام و با تلاش های به عمل آمده نقشه های یک دو هزارم از دو شهرک خصوصی سد لار و آهویی تهیه و در اختیار مهندسین قرار گرفت و قرار شد این دو قسمت از پلور که خارج از بافت بودند نیز گاز کشی شود.
میرزایی قاضی گفت: برای انتقال گاز امامزاده هاشم به پلور طرحی وجود نداشت و با سنگ اندازی فراوان شهر دماوند و مشاء بالاخره با خرید مخزن عملیاتی و قرار شد لوله کشی انجام شود و ایستگاه گاز در حال احداث می باشد که به محض اتمام وصل و در سال 97 کنتور و علمک بین شهروندان و متقاضیان توزیع خواهد شد.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل اظهار داشت: آز آنجائکه پلور پتانسیل لازم در خصوص فضای سبز را دارد با مهندس فیروزی رییس فضای سبز تهران بزرگ صحبت کردیم که قول همکاری و مساعدت را به ما دادند و فضا سازی انجام شده و طرح را به شورا ارسال کردیم که در صورت مصوبه شدن اجرا می شود.
میرزایی قاضی بزرگترین مشکل پلور آب شرب آن است و قسمت عظیم زمین های پلور جزو کاربری های کشاورزی و باغی قرار دارد که با اقدامات صورت گرفته اعلام کردیم اگر زمین کشاورزی است آب آن را تامین کنید در غیر اینصورت تغییر کاربری دهید و اجازه بدهید مردم خوش نشینی کنند که در این خصوص با جهاد صحبت کردیم و کارگروهی در نهر «کل محمدعلی» تشکیل شده و توانستیم با این ادله خانه های ساخته شده را با جریمه تغییر کاربری مجوز دهیم ولی پیگیر آن هستیم که از کشاورزی در بیاید چون منابع آبش نیست.
وی تصریح کرد: متاسفانه پروانه هایی به طول یک کیلومتر خارج از بافت از سوی دهیاران قبلی صادر شد و با اینکه ده سال از آن می گذرد این خانه ها در بافت نیامده ولی پروانه دارند.
دهیار پلور بخش لاريجان شهرستان آمل بیان داشت: پلور بیشتر به دامداری مشهور است و دامداران شهرستانهای دیگر متاسفانه اجاره نامه های 99 ساله علف چری در لار و پلور دارند که امسال ورود آنها را از داخل محل به سمت لار شدیدا ممنوع کردیم و هدایت از پشت محل انجام شده و به تمام زمیندارانی که قبلا به اینها زمین اجاره دادند اعلام کردیم در منطقه ای مسکونی حق اجاره هیچگونه علف چر را ندارند.
میرزایی قاضی در پایان به طرح هادی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در گذشته طرح هادی انجام نشده ولی طی صحبت های به عمل آمده با مهندس علوی قول همکاری دادند تا در پلور هر کجا که آماده شود آسفالت انجام دهند.

>>>ثبت در26 اردیبهشت 1397
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

2 نظر

 1. سلام،
  ضمن قدردانی از زحمات این عزیزان و صحت اشارات انجام شده اما بنده که از سال 94 در پلور ساکن هستم همچنان چشم انتظار گاز هستم تا از شر کپسول راحت شوم ضمن اینکه قطع مکرر آب در تابستان و یخ زدگی لوله ها در زمستان را داریم قطع برق هم ب آن اضافه شده است. خلاصه دوستان طحمت می کشند اما نتیجه اش را و اثربخشی آنرا ما حس نمی کنیم .و علاوه بر آن ما که در بافت هم هستیم از زمان کندن لوله ها برای گاز هنوز که هنوز است خیابانها آسفالت نشده و کافیست در این فصل پاییز یکسری بیایید و ببینید که خیابان اصلی داخل بافت چه وضعی پیدا می کند.

 2. صفری هستم از پلور نشینان ۲۵ ساله و قدیمی..
  واقعا اگر پلور گاز کشی شود…
  بسیاری از بیماران ریوی و سرطانی در زمان آلودگی تهران را نجات واقعی خواهید داد..
  جناب میرزا قاضی نیکو کار عزیز خیر خواهی تان را ارج مینهم….
  شبانه روز منتظرم که آرزوی مان برآورده شود..
  و اسکان همیشگی داشته باشیم و یک خانه سلامت و سرای محله تشکیل دهید …
  و تمامی مسیولیت کلاسها را تا یک سال بطور رایگان به عهده خواهم گرفت..
  ععم از ورزشی و هنری و موسیقی و کسب مهارتهای زندگی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*