چهارشنبه 26 مرداد 1401
آخرین خبرها
خانه » این هفته در صبح آمل » سیاست یک بام و دو هوا

سیاست یک بام و دو هوا

حسینعلی مهجوری

«دریاچه بختگان خشک شد»
«تازیانه خشکسالی بر پیکره تالاب انزلی»
«هفتمین تالاب بین المللی آب شیرین جهان(هامون) خشک شد»
«هوراعظیم هم می خشکد»
«سرخه حصار در تصرف لودر و بولدرز»
«تالاب های خوزستان در معرض نابودی»
«توسعه جاده ابر اقلیم و زیستگاه منطقه ابر را به خطر می اندازد»
«طرح پتروشیمی گلستان، پارک ملی را در معرض خطر قرار می دهد»
و …
ت اخت و تازهای انسانی بر پیکره طبیعت بس نبود که خشکسالی هم نمکی شد روی این زخم.
د یدن بیابان لم یزرع از دریاچه هامون، تنوره زاری عظیم از دریاچه ارومیه، ماندآب هایی کوچک از بختگان و زباله دانی از جنگل ها و ییلاقات؛ برزخی است برای هر وجدان بیدار.
پ ژوهشکده هایی که در خصوص بررسی زیست بوم تالاب ها تاسیس می شود، گروه ها و سازمان هایی که در حمایت از طبیعت سخن پراکنی می کنند، آمارهایی که در جهت بهبود روند فعالیت ها خودنمایی می کنند همه و همه در تقابل با دیده ها و شنیده هاست.
آ بخیزداری غیر اصولی، خالی کردن سفره های آب زیر زمینی، ایجاد سد در بالادست و در نتیجه تغییر در اکوسیستم پایین دست، دیپلماسی غیر موثر در پیگیری حق آبه و رژیم های دریایی به سوء مدیریت در کشاورزی، نبود حمایت های حقوقی در برابر زمین خواران، ایجاد فعالیت های اشتغالزای غیر کارشناسی و طمع ورزی ها در این عرصه، همه و همه طبیعت را در آستانه مرگ قرار داده است و خشکسالی فقط آخرین تیر را بر تابوت آن نشاند هر چند که ابزار مناسبی را برای توجیه سیاست یک بام و دو هوا فراهم آورد.
چ ه بر ما رفته که طبیعت را چنین مغضوب خویش دیده ایم و به تاراج می بریم؟ دور نیست اگر روزی مغلوبش شویم که در حقیقت مغلوب کرده خویشیم، طبیعت با رخی زرد و لبخندی خشک و نگاهی کم سو باز هم به ما می نگرد؛ طبیعت را دریابیم تا دُر یابیم.

>>>ثبت در11 مهر 1395
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*