دوشنبه 4 مهر 1401
آخرین خبرها
خانه » اخبار آمل » رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان: سنت حسنه وقف از ضروریات جامعه است

رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان: سنت حسنه وقف از ضروریات جامعه است

رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان همزمان با دهه وقف با بیان اینکه وقف به عنوان یک حرکت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی و قطعاً در جامعه تأثیرگذار است، گفت: هدف اصلی وقف ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه است.
حجت الاسلام محمد زمان خلیلی با تاکید بر اینکه وقف چشمه همیشه جاریست؛ اظهار داشت: وقف یکی از برترین مظاهر احسان و نیکوکاری به مردم و سنتی حسنه که از ضروریات جامعه است و باید بعنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود.
وی افزود: احسان و نیکوکاری زیور و زیب روح انسان و بزرگترین طاعت و مقبول ترین عبادت است و وقف در ایجاد تمدن اسلامی نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده و خیرین با وقف میراث ماندگار از خود به‌جا می‌گذارند و مایه خیروبرکت در جامعه هستند.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان تصریح کرد: یکی از ثمرات بوستان احسان خیرات و برکاتی است که مردم نیکوکار از خود به یادگار می گذارند.
حجت الاسلام خلیلی بیان داشت: اینان مال و دارایی خود را در راه امور عام المنفعه و خدمت به مردم وقف می کنند و چنین انسانهایی وجدانی بیدار و دلی سرشار از عشق دارند و بدین حقیقت واقفند که دنیا گذرگاهی است از این مرحله باید سفر کرد و به رفتگان و راه رفتگاری پیوست.
وی به کارکردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی وقف اشاره کرد و ایجاد عدالت اجتماعی را مهمترین بازخورد وقف دانست که افراد ثروتمند با وقف بخشی از اموال به افراد مستمند موجب رفع فقر و محرومیت جامعه می شوند.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان با اشاره به اینکه وقف نیازمند توجه بیشتر است، تصریح کرد: موانع وقف در استان باید برداشته شود تا بتوان اهداف مورد نظر محقق شود.
حجت الاسلام خلیلی خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق بارز احسان و نیکوکاری سنت حسنه وقف است که خیر دنیا و آخرت در آن خلاصه می شود.
وی کمک به فقرا، مستمندان، کمک به افراد بی سرپرست، ساماندهی زندگی محرومان، رفع فاصله طبقاتی، همسان سازی زندگی مردم و رفاه اجتماعی را از مهمترین کارکردهای وقف برشمرد.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان عمل به وقف را از سوی مردم مهمترین راه گسترش فرهنگ وقف دانست و اظهار داشت: مسئولان مذهبی و فرهنگی می‏توانند با یک برنامه‏ریزی صحیح و رویکرد اصولی در جهت‏دهی افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف مؤثر باشند.
حجت الاسلام خلیلی بیان داشت: وقف از افتخارات دین اسلام است و به طور غیرمستقیم در قرآن و به طور مستقیم در سیره‏ پیامبر (ص) و ائمه (ع) به آن توجه فراوان شده است.
وی افزود: باید برکت های وقف را به طور مستند به نسل جدید نشان دهیم تا جوانان نیز به این کار خداپسندانه جذب شوند که این امر از مهم ترین دغدغه ها در اداره اوقاف است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان گفت: هرکس که می‌خواهد پس از مرگ نام نیکش ماندگار باشد، وقف یکی از عواملی است که نام نیک شخص را پس از مرگ زنده نگه می‌دارد و انسان با وقف بخشی از اموال خود در راه رضای خدا و پیروی از سیره اهل‌بیت(علیهم السلام)، نام نیکش جاودانه
می‌ماند.
حجت الاسلام خلیلی با بیان این مطلب که دلی که از انوار مهر و محبت بی بهره است ویرانه ایست تاریک و ظلمانی؛ خاطرنشان کرد: صاحب چنین دلی هرگز لذت حیات را درک نمی کند و به او شور و نشاطی نمی بخشد اما دردکشانی که از نشوه صحبای محبت بی خویشند وجود خود را وقف خدمت به دیگران می کنند و به سان خورشید پرتو خود را نثار آفاق می نمایند و چونان باران رحمت خود را بر گلشن و کویر فرو می ریزند.
وی با تبریک دهه وقف، گفت: به این مناسبت برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است که برگزاری همایش یاوران وقف در تکیه علیا و غبارروبی مزار شهیدان، برگزاری مراسم لبیک یا رسول ا…، تجلیل از نفرات برتر چهلمین دوره مسابقات قرآنی، برگزاری مراسم شهادت امام رضا(ع) در بقاع متبرکه، همایش خانوادگی همکاران اوقاف لاریجان در امامزاده عبدالمناف(ع) بازدید از دانشگاه پیام نور رینه، بازدید از شهرک صنعتی رینه لاریجان، دیدار با امام جمعه لاریجان، همایش پیاده روی و شرکت در نماز جمعه و دیدار با واقفین نمونه ای از این برنامه ها است.

>>>ثبت در4 آذر 1396
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*