چهارشنبه 26 مرداد 1401
آخرین خبرها
خانه » یادداشت » آملی ها لطفا کاری کنید حرمت شکن نباشیم

آملی ها لطفا کاری کنید حرمت شکن نباشیم

افشین لاریجانی

تعطیلی آرایشگاه های زنانه و مردانه و پاتوق آب میوه و بستنی فروشی های خیابان هراز از سوی نیروی انتظامی در ایام سوگواری سید الشهدا مایه ننگ در کارنامه آمل است ، نه از این بابت که چرا باید با نیروی قهری تعطیل شوند که البته می توان آن را اقدام بجا و هوشمندانه تلقی کرد. بلکه از اینکه آنقدر بی حرمتی از سوی بعضی از مردم در ایام سوگواری صورت گرفته است که مسئولین را وادار به این اقدام کرده است .
ما را چه می شود که باید در مهمترین ایام ما مسلمانان شیعه که امام حسین (ع) نه تنها برای ما بلکه در خیلی  از ادیان دیگر مورد احترام است شاهد اینگونه حرمت شکنی ها باشیم  دغدغه این چند روز مسئولین شهر ما معطوف به قدرت نمایی ها در مراسم و حرمت شکنی ها شده است مگر می شود برای اینگونه  عزاداری ها که خود جوش و مردمی و کاملا از اعماق وجود شکل می گیرد این گونه و برای این مسائل دغدغه داشت؟ پس نقش هیات  های اجرایی و امنایی تکایا و طوایف آمل در این برهه چیست ؟
چرا باید این شب ها در تکایا شاهد حضور حرمت شکنان با این وضعیت باشیم؟ چرا همین دست اندرکاران  عزاداری از گسترش این مدل حرمت شکنان جلوگیری نمی کنند؟ چرا با توجه به اینکه طایفه ها شناخته شده و خانواده ها هم شناخته شده هستند، از پدر و مادرها  نمی خواهند که جلوی جوانان خود که اینگونه حرمت شکن هستند را بگیرند؟ مگر حتما باید با نیروی قهری جلوی خیلی از کارهای غیر متعارف را گرفت پس نقش تربیت کنندگان و بزرگترها چیست؟
روز بروز پرچم ها و علم ها و سازمان عزاداری بزرگتر و بیشتر می شود و از ماه ها قبل برای هرچه باشکوه تر کردن عزاداری ها برنامه ریزی می شود، اما از فرهنگ سازی و حفظ حرمت ها کمتر خبری شنیده می شود.
امروز به مناسبت همین ایام خانواده هایی که در تربیت فرزندانشان  فرو مانده¬اند می توانند  برای عادت دادن فرزندان به حرمت داشتن و تزکیه نفس از این فرصت استفاده کند.
چرا این همه نذری در کوچه و پس کوچه و تکایا و محله ها  آماده و توزیع می شود آیا غیر از اعتقادات مردمی است؟ آیا غیر از زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورایی است؟ فرهنگ عاشورایی  شعار منبرها و مناسبت ها نیست! همین فرهنگ عاشورایی است که پاسدار  ما نیز فرزند خردسالش را رها می کند و برای اینکه  خدشه ای به کشور و مردمش وارد نشود در آن ور مرزها به جنگ با حرامیان می رود و در این راه شهید می شود و عاشورایی دیگری را رقم می زند. اینها نشات گرفته از باورها است.
متاسفانه آمل سردمدار این حرمت شکنی ها در استان لقب گرفته است لطفا کاری کنیم در کنار تمامی توانمندی ها و متفاوت بودن آملی ها در عرصه های مختلف و افتخار آفرینی  حداقل حرمت شکن نباشیم.

>>>ثبت در18 مهر 1395
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*