سه شنبه , ۸ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
خانه » یادداشت » فعالان بخش گردشگری سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

فعالان بخش گردشگری سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

نگاهی به روند توسعه گردشگری کشور در سال های اخیر حکایت از اراده ای ملی برای این صنعت مهم و غیروابسته عظم خود را جزم کرده تا صنعتی پویا، درآمدزا و محرک اقتصادی در کشور شکل بگیرد متولی این امر سازمان گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی کارنامه قابل قبولی از خود بجا گذاشته است، کمتر پیش آمده در مراجعه به این سازمان و دستگاه های وابسته در کشور شخصی اهلیت داشته باشد و مورد حمایت قرار نگیرد، برخلاف بسیاری از دستگاه های دیگر که کارمندان آن ها نیز رمقی برای انجام وظایف خود ندارند اما در سازمان گردشگری این روحیه در تمام رده ها به چشم می خورد، جدای بحث تسهیلات بانکی که بلای جان فعالان اقتصادی شده اند دستگاه های مرتبط توانسته اند خود را به این سیاست نزدیک تر کنند اما متاسفانه این تلاش ها در گرداب بانک ها برای پرداخت تسهیلات به نتیجه مطلوب نمی رسد، بهانه جویی و اخذ مدارک من درآوری به بهانه الزام قانون و طولانی کردن مسیر دریافت وام و سنگ اندازی باعث شده است انگیزه سرمایه گذاران را کم رنگ کند، متاسفانه بانک ها به عنوان مانع توسعه گردشگری علیرغم تمامی تلاش های دستگاه های ذی ربط برای رفع موانع به پاشنه آشیل این صنعت تبدیل شده اند. نبود اختیارات و فساد های گسترده و نبود تخصص و گوشت قربانی فرض کردن سرمایه گذار از عوامل اصلی و مشکل ساز بانک ها قلمداد می شود.
هرچند در سال های اخیر رشد خوبی در زیرساخت های گردشگری به خصوص مازندران را شاهد هستیم، اما افسوس می خوریم که علیرغم تلاش های زیاد دست اندرکاران و تصمیم گیران در صنعت گردشگری بعضی ها در مسیر بانک متوقف و یا به کندی می رسند.
امروز کشور ما برای خروج از وابستگی به نفت و تکیه برداشته های خود و استفاده از صنعت بزرگ گردشگری به عنوان درآمد جایگزین راهی دیگر ندارد، امروز به جای یارانه ها نقدی و کالایی و حامل های انرژی اگر نیمی از آن را به مدت یک سال در اختیار بخش گردشگری قرار دهیم شاهد انقلاب بزرگی در این صنعت خواهیم بود.
سیاستی که قرار بود با بانک گردشگری و رفع موانع ایجاد شده توسط بانک های دیگر اجراء شود و متاسفانه این بانک تخصصی به حاشیه رفت و همچنان درگیرودار سیستم بانکی فعالان این بخش درگیر هستند.
ای کاش جراتی وجود داشت که یارانه هایی که بی هدف فقط هزینه های سنگین بر دولت تحمیل می کند و هیچ دردی از مردم التیام نمی دهد به فرصتی برای ایجاد زیر ساخت های اصولی در کشور که گردشگری از اولویت آنهاست قرار می گرفت و در کمتر از سه سال نه برنامه های ۵ساله و ۱۰ساله شاهد تحول شگرفت می شدیم که رونق اقتصادی نیز از آن ایجاد می شد. صنعتی که نیاز به یارانه ندارد و فقط نیاز به منابع مالی دارد که به کمک بخش خصوصی این صنعت بیاید تا این سربازان در خط مقدم جنگ اقتصادی کشورمان را سربلند کنند چرا که فعالان بخش گردشگری سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند.

>>>ثبت در19 فوریه 2019
انتشار توسط روزنامه اقتصاد پویا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*